පෙමට පිටු පෑ බව කියන ඇඹිලිපිටිය පොලිසියේ කොස්තාපල් පෙම්වතිය සහ එම පොලීසියේ රාජකාරි කරන තවත් පොලිස් නිලධාරීන් කිහිප දෙනෙකු ඝාතනය කරන බවට තර්ජනය කළේ යැයි කියන පොලිස් කොස්තාපල්වරයකු සැකපිට අත්අඩංගුවට ගත් බව ඇඹිලිපිටිය පොලීසිය පවසයි.

මෙසේ සැකපිට අත්අඩංගුවට ගනු ලැබ ඇත්තේ මාලඹේ පොලිසියේ රාජකාරි කරන පොලිස් කොස්තාපල්වරයෙකි.

මාලබේ පොලීසියේ රාජකාරි කරන පොලිස් කොස්තාපල්වරයකු ඇඹිලිපිටිය පොලිසියේ රාජකාරි කරන කාන්තා පොලිස් කොස්තාපල්වරියක සමග කාලයක් තිස්සේ සිට ප්‍රේම සම්බන්ධතාවයක් පවත්වාගෙන ගොස් ඇතැයි ප්‍රදේශයේ උසස් පොලිස් නිලධාරියෙක් ලංකාදීපයට පැවසීය.

සැකකාර කොස්තාපල්වරයා සමග පැවති මෙම ප්‍රේම සම්බන්ධතාවය මීට සතියකට පමණ ඉහතදී පොලිස් කොස්තාපල්වරිය නවතා දමා ඇතැයි පොලිසිය සදහන් කරයි.

ප්‍රේම සම්බන්ධතාවය නතර කළ නිසා කෝපයට පත්වූ බව කියන මෙම පොලිස් කොස්තාපල්වරයා ඇඹිලිපිටිය පොලිසියට දුරකථන ඇමතුමක් ලබාගෙන පොලිසියට කඩාවැදී ඔහු ප්‍රේම සම්බන්ධතාවය පවත්වාගෙන ගිය බව කියන පොලිස් කොස්තාපල්වරිය සහ පොලිසියේ තව තුන් හතර දෙනෙකු ඝාතනය කරන බවට තර්ජනය කර ඇතැයි ද එම උසස් පොලිස් නිලධාරියා කීය.

පසුව මෙම පොලිස් කොස්තාපල්වරයා ඇඹිලිපිටිය පොලිසියේ කාන්තා බට නිවසට පැමිණ එහි දොරට වැරෙන් ගසමින් කලහකාරී ලෙස හැසිරී ඇතැයි ද පොලිස් ආරංචි මාර්ග සඳහන් කරයි.

පැරණි පුවත් – මගේ පෞද්ගලික ජීවිතේ නීතිරීති එක්ක මම කලා ක්ෂේත්‍රයෙන් සම්පූර්ණයෙන්ම ඈත් වෙලා හිටියේ- සුරංගනාවියක් වගේ ලස්සන නටාෂා

නටාෂා හප්පාවන කියන්නේ 2004 දී විවාහක රූ රැජින කිරුළ දිනා ඉන්පසුව ලෝක රූ රැජින (විවාහක) ඇමරිකාවේ පැවැති තරගයේදී දෙවැනි ස්ථානය සහ තවත් උප ජයග්‍රහණ ද්විත්වයක් දිනා ගනිමින් ශ්‍රී ලංකා මාතාවට මහත් කීර්තියක් අත්කර දෙන්නට සමත් වූ සුන්දර කාන්තාවක්. කලක් නිවේදිකාවක්, නිරුපිකාවක් සේම රූ රැජින තරඟ විනිශ්චය සඳහා දායක වූ ඇය පසුගිය කාලය තුළ යම් නිහැඬියාවක පසු වුණා. මේ වෙද්දී නටාෂා දිගු නිහැඬියාවකින් පසු නැවත සිය කලා කටයුතු ආරම්භ කර තිබෙනවා. පසුගිය සතියේ සිට විකාශය ආරම්භ කළ “හීනයකි මේ ආදරේ” ටෙලි නාට්‍යය තුළින් ඇය ප්‍රේක්ෂකයන් අතරට එනවා.

නටාෂා කාලයකට පස්සේ රංගනයට ඇවිත්, අපි එතැනින්ම කතාව පටන් ගමු?

මගේ පෞද්ගලික ජීවිතේ ආව යම් යම් නීතිරීති එක්ක මම කලා ක්ෂේත්‍රයෙන් සම්පූර්ණයෙන්ම ඈත් වෙලා හිටියේ. මම ගොඩක් ලොකු ආසාවක හිටිය රඟපාන්න. නමුත් මට අවස්ථා ලැබුණට එක අවස්ථාවක්වත් ගන්න පුළුවන් වටපිටාවක් තිබ්බේ නැහැ. කාලයත් එක්ක හැමදේම වෙනස් වෙද්දී මට අවස්ථාවක් ලැබුණා. මගේ මිතුරියක් වන යුගානි ඉසුරු වීරසිංහමුදලිගේ චිත්‍රපටයකට මාව හඳුන්වලා දුන්නා. එය මාර්තු මාසේ රූපගත කිරීම් කරන්න හිටියත් කොවිඩ් සහ රටේ පැවති තෙල්, ආර්ථික ප්‍රශ්න නිසා කල් ගියා. ඊට පස්සේ තමයි මහේෂ් රත්සර මද්දුමඅාරච්චි මහතා තිරරචනය ලියන ශාන්ත සොයිසා මහතා අධ්‍යක්ෂණය කරන “හීනයකි මේ ආදරේ” ටෙලි නාට්‍යයට අවස්ථාව ලැබුණේ. සුරාජ් මාපා තමයි මේ නාට්‍යයට මාව හඳුන්වා දුන්නේ. මේ මගේ පළමු නාට්‍යය.

ඒ කියන්නේ නටාෂාට මේ අවුරුද්ද විශේෂයි.

ඔව්. මේ අවුරුද්දේ තමයි මගේ පළමු මියුසික් වීඩියෝ එක විකාශය වුණේ. මට මේ මියුසික් වීඩියෝ එකට කතා කරන්නේ සමන් අතාවුදහෙට්ටි. මේ ගීතය ගයන්නේ නන්දා මාලනී. සංගීතය ආචාර්ය රෝහණ වීරසිංහයන්. ඒ නිසා මම හිතනවා මම මාරම වාසනාවන්තයි කියලා මෙවැනි ගීතයක මියුසික් වීඩියෝ එකකට සම්බන්ධ වෙන්න ලැබීම. ඉරහඳ තරු කියන ඒ ගීතය තුළින් කතාවෙන්නේ ගැමි කාන්තාවක් විඳින දුක් ගැහැට ගැන. එය රූපගත කළේ කිසිදු මේකප් එකක් නැතුව. සමන් අතාවුදහෙට්ටි මට පිටපත දීලා කිව්වේ මේකෙන් අදහසක් ගන්න කියලා. ඒ පිටපත මගේ ජීවිතේට ළඟයි. ඒනිසා මට ලේසි වුණා ඒ චරිතය කරන්න.

පළවෙනි දවසේ දර්ශන තලයට ගියාම බයක් හිතුණද?

මට පිටපත ලැබිලා ඊළඟ දවසෙම මම ෂූටින් ගියා. මම යද්දී සුරාජ් මාපා සහ රුවන්ති මංගලා අක්කා රඟපානවා. ඉතින් මම හරි ආසාවෙන් ඒ දිහා බලාගෙන හිටියා. ඒතමයි මම ලබපු සෙට් එකක පළවෙනි අත්දැකීම. ඊළඟ දවසේ තමයි මට ෂූටින් තිබ්බේ. පොඩි චකිතයක් මගේ හිතේ තිබ්බා. නමුත් සීන් එකක් දෙකක් යද්දී ඒ චකිතය නැතිව ගියා. සහය අධ්‍යක්ෂණයට හිටි ෂෙහාන් ඇතුළු හැමෝම මට ලොකු සහයෝගයක් ලබා දුන්නා. ඉදිරියට ප්‍රේක්ෂකයන්ගෙන් ලැබෙන ප්‍රතිචාර එක්ක තමයි මට බලන්න වෙන්නේ මගේ රංගනය ගැන.

කොහොමද නාට්‍යයයේ කණ්ඩායම

ප්‍රවීණ දක්ෂ ජනප්‍රිය කණ්ඩායමක් එක්ක මට වැඩ කරන්න ලැබුණේ. මගේ පළවෙනි නිර්මාණය විදියට ඒ වගේ කණ්ඩායමක් එක්ක මට වැඩ කරන්න ලැබීම ගැන සතුටුයි. මට මේ අය එක්ක වැඩ කිරීම තුළින්ම මගේ රංගන ජීවිතේට ලොකු අත්දැකීමක් එකතු කර ගන්න පුළුවන්. ඒ එක්කම මතක් කරන්න ඕනේ මේ නාට්‍යය විකාශය වෙන්නේ ස්වාධීන රුපවාහිනි සේවයේ. මම මෙවර ස්වාධීන රූපවාහිනි නාළිකාවේ සූර්ය මංගල්‍යයට නිවේදනයෙන් එක්වෙන්නත් මට අවස්ථාව ලැබුණා. ඒ නිසා මගේ පළමු නාට්‍යය ස්වාධීන රූපවාහිනියේ විකාශය වීම ගැන ගොඩක් සතුටුයි.

කොහොමත් නටාෂා රංගනයට එන්න කලින් නිවේදිකාවක්නේ…

මම නිවේදිකාවක් විදියට පටන් ගත්තේ රූපවාහිනියෙන්, ඊට පස්සේ ස්වර්ණවාහිනී නාළිකාවේ නිවේදිකාවක් විදියට හිටියා. මේ වෙද්දී නැවත මම නිවේදනයටත් යොමුවෙලා ඉන්නවා. ඒ සුනේත්‍රා කුමාරි අක්කාගේ ආරාධනාවෙන් මට ජාතික රූපවාහිනියේ විකාශය වන රූපවාලෝකනය වැඩ සටහන නිවේදනය කරන්න අවස්ථාව ලැබුණා. ඒකත් ඉදිරියේදී දැක ගන්න පුළුවන්.

නටාෂා පාසල් ගියේ කොහේද

කොළඹ මියුසියස් විද්‍යාලයට.

වැඩිදුර අධ්‍යාපනය ලබන්නේ?ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර විශ්වවිද්‍යාලයෙන් මම බාහිර උපාධිය ලබනවා. ඊට පස්සේ මාස්ටර් එක කරනවා UK විශ්ව විද්‍යාලයක් එක්ක. මේ වෙද්දී PHD එක පටන් ගන්න බලාපොරොත්තුවෙන් ඉන්නවා Psychology පැත්තෙන්.

මෙන්න බලන්න තවත් පුවත්