කාලයක සිට රංගන ක්ශේෂ්ත්‍රය තුළ ජනප්‍රියත්වය එක ලෙස පවත්වා ගත්ත ඒ කඩවසම් රංගන ශිල්පියා තමයි ගයාන් වික්‍රමතිලක කියන්නේ. ඔහු එදා රංගනය කල ‘බොද මීදුම්’ ටෙලිනාට්‍යයේ සාලිය අයියා විදියටයි නපුරු චරිතයක් හරහා ප්‍රේක්ෂකයන් අතරට ආවා. ඉතින් මේ වන විට ටෙලිනාට්‍යය ගණනාවකටම රංගන දායකත්වය ලබා දීලා තියෙන ගයාන් තමන්ට ලැබෙන ඕනම චරිත නිර්මාණයකට සාධාරණයක් ඉටු කරන කෙනෙක්.

මේ වන විට ජනප්‍රිය රංගන ශිල්පිනියක් වන චතුරිකා පීරිස් සමගින් විවාහ වෙලා ඉන්න ගයාන්ගේ ආදරණීය කැදැල්ලට එළිය ගෙනාවේ ආරාධනා දෝනි විසින්. ඉතින් ඉතාම සතුටින් ජිවත් වෙන චතුරිකා සහ ගයාන් ආදරණීය කැදැල්ලේ සුරංගනාවිය තමයි ආරාධනා දෝණි. මේ වන විට ආරාධනා දෝණනිටත් ගොඩක් අය සමාජ මාධ්‍ය හරහා ප්‍රේක්ෂකයන් ආදරය කරනවා.

ඉතින් ගයාන් සහ චතුරිකා එදිනෙදා ජීවිතය ගත කරන සහ නිවසේ වැඩ කටයුතු ඉතා සහයෝගයෙන් කරගෙන යන ආකාරය ගැන මේ විදියටයි එක්තරා රූපවාහිනී වැඩ සටහනකදී කියලා තිබුණේ.

” ඇත්තම කිව්වොත් ගෙදර උයන්නෙ මම. චතුරිකා උයන්න දන්නෙ නෑ. එයා මම උයලා ඉවරවුනාම කුස්සිය අස් කරනවා. මම උයනවා කිව්වට ගෙදර වැඩට ඉන්න කෙනා ඔක්කොම ලෑස්ති කරලා තියනවා. මට තියෙන්නෙ කෑම ටික හදන්න විතරයි. මම ගෙදර දේවල් කරන්න කිසිම පසුබෑමක් නෑ. හැබැයි මම නිදාගන්න වෙලාවට කවුරු මොනවා කිව්වට් කරන්නෑ. හැබැයි දෝණි කිව්වොත් කරනවා.’’

මේ විදියටයි ජනප්‍රිය රංගන ශිල්පී ගයාන් වික්‍රමතිලක අදහස් දක්වලා තිබුණේ

පැරණි පුවත් – මම කෙල්ල වගේ ලස්සනට ඉන්නවට පුතා හරි කැමති.දිග ගවුම් ඇදගෙන ආච්චි කෙනෙක් වගේ ඉන්න එපා කියනවා

රංගන ශිල්පිනියක් වගේම දක්ෂ නිවේදිකාවක් වන ඇය මේධා ජයරත්න. ඇය රංගනයෙන් දායක වුණු ටෙලිනාට්‍යය ගොඩක් ජනප්‍රියත්වයට පත් වුණා. මේ වන විට අපිට ඇයව නිවේදනය හරහා තමයිදැක ගන්න ලැබෙන්නේ. ඉතින් මේ වන විට සුන්දරත්වයෙන් ඉන්න මේධා ආදරණීය දරුවන් දෙදෙනෙකුගේ මවක්. ඇය විවාහ වෙන්නේ වයස අවුරුදු 24 දි. ඉතින් ඒ විදියට විවාහ වෙන මේධා මේ වන විට විවාහයෙන් වෙන් වෙලා තනිකඩ ජීවිතයක් ගත කරන්නේ.

ඇගේ දරුවන් දෙදෙනාත් ඇයත් සමග ජීවත් වුණේ නැතත් දරුවන්ට ඉටු විය යුතු යුතුකම් ඉටු කරනවා. ඉතින් මේධා ඇගේ ආදරණීය දරුවන් ගැන කිව්වේ මේ විදියටයි. ” අපේ පුතාට දැන් අවුරුදු 19 යි. එයා කැමතියි මම කෙල්ල වගේ ලස්සනට ඉන්නවට. එයා කියන්නේ අම්මා කැල්ල වගේ ඉන්න කියලා. මට ඉන්නෙ දුවයි පුතයි. නොගැලපෙන කෙනෙක් ළග දුක් විද විද ඉන්න බැරිනම් දෙන්නා වෙන් වෙන්න ඕන.

ලංකාවේ කාන්තාවෝ පිරිමින්ගෙන් යැපෙන නිසා දුක් විදගෙන හරි ඉන්නවා. නමුත් මමනම් එහෙම කරදර විද විද ඉන්නෙ නෑ. මගේ පුතා දිග ගවුම් ඇදගෙන ආච්චි කෙනෙක් වගේ ඉන්න එපා කියනවා. ගෑණු කෙනා ලස්සනට හිටියෙ නැත්නම් මනුස්සය පිට යනවා.” මේ විදියටයි ආදරණීය මවක් වන මේධා ඇගේ අදහස් දක්වලා තිබුණේ.

ටෙලිනාට්‍ය කලාවේ දීර්ග කාලයක් තමන්ගේ ජනප්‍රියත්වය එක ලෙසම තබාගෙන ඉන්න රංගන ශිල්පිනියක් හැටියට මේධා ජයරත්න හඳුන්වන්න පුළුවන්. මේධාට පසුගිය දවසක පොඩි අකරතැබ්බයක් වෙලා තිබුණා.මේධා ජයරත්න පසුගිය දවස්වල තඹුත්තේගම ප්‍රදේශයේදී ටෙලි නාට්‍යයක රූපගත කිරීම්වලයි ඉඳලා තියෙන්නේ. මෙම නාට්‍යයේ එක් රූපගත කිරීමක් තිබිල තියෙන්නෙ යෝධ ඇළේ. එය දිය නාන දර්ශනයක්. රජරට ප්‍රදේශයේ උපන් මේධාට ඇළ, දොළ, ගංගා, වැව්වල පීනලා දිය බුං ගැසීම එතරම් අරුමයක් නෙමෙයි. රූපගත කිරීමට මත්තෙන් අධ්‍යක්ෂකවරයා මේධාට උපදෙස් මාලාවක් දී තිබෙනවා. එය පිළිගත් මේධා මෙය රූපගත කිරීමේ අභියෝගය භාර ගත්තා.ණේ.

මෙන්න බලන්න තවත් පුවත්