ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ ණය යෝජනා ක්‍රමය මාර්තු මාසයේ දී ක්‍රියාත්මක කිරීමට හැකි වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරන බව ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා පැවසීය.

මේ වන විට උද්ධමනය ක්‍රමිකව අඩු වීමට සාපේක්ෂව බැංකු පොළී අනුපාත අඩු කිරීම පිළිබඳව සලකා බලන බව ද ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා කීය.

ජනාධිපතිවරයා මේ බව සඳහන් කළේ සුළු හා මහා පරිමාණ සහල් මෝල් හිමියන් මුහුණ දී ඇති ගැටලු සහ ඒවා විසඳා ගැනීමට ගතයුතු පියවර පිළිබඳ සොයා බැලීමට ජනාධිපති කාර්යාලයේ පැවති සාකච්ඡාවකට එක් වෙමිනි.

ඉන්ධන මිල, විදුලි ගාස්තු, යන්ත්‍ර සූත්‍ර නඩත්තු වියදම්, ප්‍රවාහන වියදම් වැඩිවීම සහ අනෙකුත් සියළුම නිෂ්පාදන හා පරිපාලන වියදම් ඉහළ යාම නිසා සහල් කිලෝවක නිෂ්පාදන වියදම වැඩිවී ඇති බවත්, එම නිෂ්පාදන මිලට සාපේක්ෂව දැනට වෙළඳපොළේ පවතින සහල් මිලට තම නිෂ්පාදන අලෙවි කිරීමෙන් පාඩු සිදුවන බවත් සහල් මෝල් හිමියෝ මෙහිදී පැවසූහ .

මේ පිළිබඳ අවධානය යොමු කළ ජනාධිපතිවරයා සඳහන් කළේ පාරිභෝගික ජනතාවට මෙන්ම ගොවීන්ට ද ලබාදිය හැකි සියලු සහන ලබාදීම රජයේ අපේක්ෂාව බවයි.

ගොවියාගේ නිෂ්පාදන වියදම අඩුකර වී නිෂ්පාදනය ඉහළ නැංවීමටත්, සහල් නිෂ්පාදකයින් මුහුණ දෙන ගැටලුවලට ලබාදිය හැකි විසඳුම් පිළිබඳවත් කඩිනමින් සොයා බලන ලෙස ජනාධිපතිවරයා මෙහිදී නිලධාරීන්ට උපදෙස් දුන්නේය.

පැරණි පුවත් – දවස අන්තිමට ඔයාටත් ස්ට්‍රෙස්ද? ස්ට්‍රෙස් එකෙන් මිදෙන්න කියාපු වැඩපිළිවෙළක් මෙන්න

පසුගිය කාල සීමාව තුළ ඩිප්‍රෙෂන් සම්බන්ධයෙන් විවිධ පුවත් සමාජ මාධ්‍ය තුළ බොහෝ දෙනාගේ දැඩි අවධානයට යොමු වුණා.

එහිදී විශ්ව විද්‍යාල සිසුන්, නව යොවුන් දරුවන් බොහෝ දෙනෙක් මේ ආකාරයේ සිය දිවි නසා ගන්න පෙළඹෙන්නේ ඇයි කියලා බොහෝ දෙනෙක් කල්පනා කරනවා. වර්තමානය වනවිට සෑම දෙමාපියන්ම පාහේ තමන්ගේ දුව පුතා ගැන බියෙන් පසුවෙනවා. හේතුව දරුවන්ට පාසැල් කටයුත්වලත් අද වෙද්දී දරාගන්න අපහසු තරමේ වැඩ කොටසක් පැවරී තිබෙන නිසා ගොඩක් දරුවන් තුළ එපා වීම කල කිරීම වගේ හැඟීම් ඇති බව දෙමාපියන්ට වැටහෙනවා.

අද වන විට රට තුළ පවතින ආර්ථික අර්බුද හේතුවෙන් මව පියා මුදල් සෙවීම වෙනුවෙන් අසීමාන්තික ආකාරයට වෙහෙසීම නිසා දරුවන්ට දෙමාපියන් සමග ගත කරන්නට ඇති කාලයත් අහිමි වෙන අවස්ථාවන් ද බොහෝමයි.

මෙවැනි තවත් බොහොමයක් කරුණු හේතුවෙන් අද වෙද්දී පවුලක් තුළ පැවතුණු සම්බන්ධතා දුරස් වෙලාද කියලත් හිතෙනවා. මොන තත්ත්වයක් යටතේ වුණත් අපි අපේ දරුවන් සමග ජීවිතයට සතුටින් මුහුණ ‍දිය යුතුමයි. අපි ආතතියට පත් වුණොත් අපේ දරුවන්ට අත් වෙන ඉරණම බොහොම ඛේදනීය විය හැකියි. අන්න ඒ නිසා අපි ඒ තත්ත්වය මග හැරගන්නට කෙසේ හෝ උත්සාහ කළ යුතුමයි.

ඇත්තටම විෂාදය එහෙමත් නැත්නම් අපිට හුරු වචනයෙන් කිව්වොත් ඩිප්‍රෙෂන් කියන තතත්වයට එන්න කලින් එදිනෙදා ජීවිතය ඇතුළේ අපි මුහුණ දෙන ගැටලුකාරී තත්ත්වයන්, විවිධ පීඩාකාරී අවස්ථාවන් හොඳින් කළමනාකරණය කරගන්න ක්‍රම නැද්ද? නැති වෙන්න නම් බැහැ. එදිනෙදා දවසේ වැඩ කටයුතුත් එක්ක ඇතිවන මේ ගැටලුකාරී අවස්ථා නිවැරදි විදිහට කළමනාකරණය කරගන්න අපට සහය ලබාගත හැකි කාල සටහන් ක්‍රමය ගැන අද අපි කතා කරමු.

මට නම් දවස් හතක් මදි, තව අමතර දවසක් තිබ්බනං හොඳයි

අයියෝ තව පැය දෙකක් හරි තිබ්බ නම් කොච්චර හොඳයිද?

ඔක්කොම වැඩ ටික කරලා ඉවර උනහම නිදාගන්න තියෙන්නේ පැය දෙකයි

ඔබත් මේ දේවල් අහලා ඇති. නැත්නම් ඔබත් මේ දේවල් කියලා ඇති. එදිනෙදා වැඩකටයුතු කරගෙන යද්දී ඒ වැඩ කටයුතු කරන්න තියෙන කාලයේ මදිකම අපිව ආතතියට පත් වෙන්න එක හේතුවක්. ඒත් අපිට අමතර තව දවසක්/පැයක් ලැබුණත් අපි මේ විදියටම කාලය මදිකම ගැන මැසිවිලි නගාවි. ඇත්තටම මේ ගැටලුව දෙස අපි නිවැරදිව බැලුවොත් අපි ආතතියට පත්වෙන්නේ දවසකට ඇති පැය ගණන හෝ සතියකට/මාසයකට ඇති දින ගණන හෝ මදිකම නිසා නොවෙයි. අපට ලැබී ඇති මේ පැය ගණන, දින ගණන, අපි නිවැරදි ලෙස කළමනාකරණය න‍ොකිරීම නිසයි. නිසි ලෙස කාලය කළමනාකරණය කළහොත් ආතතියකින් තොරව දෛනික ජීවිතය ගත කළ හැකි බව මේ ලිපිය අවසානයේ ඔබට අවබෝධ වනු නිසැකය.

වැඩකටයුතු එක්ක දවස කළමානාකරණය කරන්නේ කොහොමද ?
කාල සටහනකට හුරු වීම මේ සඳහා ඇති එකම විසදුමයි. සරලව කිව්වොත් daily schedule එකකට වැඩ කරන්න අපිට පුළුවන් නම් ඒ හරහා අපේ කටයුතු සාර්ථක කරගන්න වගේම මානසික ආතතිය අවම කරගන්නත් විශාල සහයෝගයක් එයින් ලැබෙනවා.

කාල සටහනකට හුරු වීම තුළින් ඔබේ ජීවිතයට හිමිවන වාසි

නියමිත වේලාවට ඔබේ කාර්යයන් ආරම්භ කරන්නත් අවසන් කරන්නත් හැකි වීම
කිසිදු කාර්යයක් අතපසු නොවීම
අදාල කාර්යය අදාල අවස්ථාවේදී නිම කිරීමට හැකි වීම
අදාල කර්යයන් ගොඩ ගැසී ඔබව නොසන්සුන් වීම වැළකීම
කටයුතු සමබරව කරගෙන යා හැකි නිසා මානසිකව තෘප්තිමත් බවක් දැනීම

කාලසටහන සකස් කිරීමේදී සැලකිලිමත් විය යුතු කරුණු

කාල සටහන සකස් කිරීමේදී මූලිකවම ඔබ සැලකිලිමත් විය යුත් කරුණක් වන්නේ ඔබේ කාර්යයන් සඳහා ගත වන කාලය ගැන මනා අවබෝධයක් තබා ගැනීම සම්බන්ධවයි.

උදාහරණයක් විදියට යම් කාර්යයක් ඔබ අද සවස 5 වන විට අවසන් කිරීමට නියමිත වුවත් එය අවසන් කිරීමට ඔබට නොහැකි වුවහොත් ඔබ ඒ කාර්යය වෙනුවෙන් හෙට 5 වන තෙක් කාලය යොදවන්නට තීරණය කරනවා නම් අද පහේ සිට හෙට දිනයේ 5 වන තුරු ඔබ යොදා ඇති අනෙක් වැඩ කටයුතු කල් දැමීමට ඔබට සිදු වෙනවා.

අන්න ඒ නිසාම කාලසටහනක් සකස් කිරීමේදී කලබලයකින් තොරව ඔබේ වැඩ කටයුතු සහ සාමාන්‍යයෙන් ඒවා සඳහා ගත වන කාලය පිළිබඳව හොඳින් කල්පනා කර බලා සකස් කිරීම ඉතාම වැදගත් වෙනවා.

ඉරිදා දිනයක සවසට සඳුදා සිට සෙනසුරාදා තෙක් ඔ‍බට යෙදී ඇති කටයුතු ‍පිළිබඳව හොඳින් අවධානය යොමු කොට යම් දළ සැලැස්මක් සකසන්න ඔබට හැකියි.

උදාහරණයකට ඔබ උදෑසන අවධි වන වේලාව, අද ඔබට නියමිත කාර්යයන් කළ යුතු වෙලාවන් සහ අවසන් කළ යුතු වෙලාවන්, දරුවන්ගේ වැඩකටයුතු යෙදී ඇති වේලාවන්, දරුවන්ගේ අද්‍යාපන කටයුත් වෙනුවෙන් සහය දීමට සිදුවන වේලාවන් වශයෙන් ඔබට ඔබේ දිනය තුළ කාලය වෙන් කර ගත හැකියි. මෙසේ ඔබ දවස සැලසුම් කිරීමේදී ඒ ආදර්ශය ඔබේ දරුවාට ද අලුත් අත්දැකීමක් වනවා සේම දරුවාත් ඒ ක්‍රමය අනුගමනය කිරීමට පෙළඹෙනවා පමණක් නොව අනාගතයේ දිනක දරුවාට සාර්ථකව තම කාර්යයන් ඉටු කරගැනීමටත් හැකියාව ලබනවා. ඒ වගේම මෙන්න මෙදා වෙද්දි මම මේ කොටස ඉවර කරනවා කියන ඉලක්කයක් වෙත දරුවාත් යොමු කරන්න ඔබට පුළුවන්.

මෙන්න බලන්න තවත් පුවත්