පුංචි තිරයේ ප්‍රේක්ෂක ආදරය ඉහලින්ම දිනා ගත්ත නව පරපුරේ දක්ෂ රංගන ශිල්පියෙක් තමයි සංගීත් ප්‍රභූ කියන්නේ. ඔහු රංගනයෙන් දායක වුණු ටෙලිනාට්‍යය අතරින් ඉහල රසික ආදරයක් ලැබුණ් ස්වර්ණවාහිනී නාලිකාවේ විකාශය වුණු ‘නාඩගම්කාරයෝ’ ටෙලිනාට්‍යය හරහායි. එහි කවඩියා විදියට අවුරුත් දැන හදුන ගත්ත සංගීත් සම්මානනීය රංගන ශිල්පියෙක්.

පසු ගිය දා පැවත් වුණු සුමති සම්මාන උළෙලේ වසරේ හොදම නැගී එන ටෙලිනාට්‍යය නළුවා විදියට සම්මානයක් හිමි කරගන්නට වාසනාවන්ත වුණු සංගීත් ප්‍රභූ මේ වන විට ආදරවන්තයෙක් කියලා ඔහුට ආදරය අරන බොහෝ දෙනෙක් දන්නවා.

ඉතින් සංගීත් ප්‍රභූ ඔහුගේ ආදරය කාලයක් ප්‍රේක්ෂකයින්ට රහසක් විදියට කරගෙන ගියත් මේ වන විට ඔහුගේ සිහින කුමාරිය ජනප්‍රිය රංගන ශිල්පිනී කස්තුරි ජයවර්ධන කියලා දන්නවා. ඉතින් කස්තුරිත් සංගීත් ආදරය පටන් අරන් වසර කිහිපයක් වෙනවා. ඉතින් ඒ දෙන්නගේ හොදම ගැලපීම ගැන සංගීත් සහභාගි වුණු එක්තරා රූපවාහිනී මාධ්‍ය හමුවකදී කියලා තිබුණේ මේ විදියටයි.

” අපි දෙන්නගෙ හොදම ගැලපීම තමයි අපි දෙන්නම වෙජිටේරියන්. ඉතින් කස්තුරි රගපාපු පළවෙනි ටෙලිනාට්‍යයට ඇයට ආරාධනා කලේ මම. ඒ ටෙලිනාට්‍යයේ අපි සෙට් එකේ කෑම කන්න ඉන්නකොට කස්තුරිත් මස් මාලු කන්නෙ නෑ කිව්වා. ඊට පස්සේ ටික ටික කතා බහ කලේ. කස්තුරිට ඉස්සර රුපියල් 40ක වඩේ අරන් දුන්නොත් හොදටම ඇති. මොකද එයා වෙජිටේරියන් නිසා. දැන්නම් එයා වෙජිරෝල් එකයි අයිස් කොෆි බොන්නෙ. දැන් 700 ගානක් යනවා.”

මේ විදියටයි කඩවසම් නළු සංගීත් ප්‍රභූ ඔහුගේ සහ කස්තුරිගෙ ආදර කතාවෙ රසමුසු තැන් ගැන කියලා තිබුණේ.

පැරණි පුවත් –මම දැන් විවාහ ජීවිතයෙන් අයින් වෙලා ඉන්නේ මට දුවලා ම තුන් දෙනෙක් ඉන්නවා

මෝටර් රථ දාවන ක්ෂේත්රය තුළ ශ්‍රී ලංකාවට කීර්තියක් අත්පත් කර දීපු අති දක්ෂ මෝටර් රථ ධාවන ශූරයෙක් තමයි ඩිලන්ත මාලගමුව කියන්නේ. ඔහු තමයි මෝටර් රථ ධාවන තරගාවලි අතරින් ශ්‍රී ලංකාව නියෝජනය කරන දක්ෂතම මෝටර් රථ ධාවන සූරයා විදිහට අද වෙද්දි ප්‍රසිද්ධ වෙලා ඉන්නේ.

ඔහු කොයිතරම් දක්ෂද කියනවානම් ජාත්‍යන්තර තරඟවලදී දී සිය වතාවකට වඩා වැඩි වාර සංඛ්‍යාවක් ශ්‍රී ලංකාවේ ධජය ඉහළට ඔසවන්න තරම් සමත් ධාවකයෙක් බවට පත්වුණා. ඒ නිසා බොහෝ දෙනෙක් මේ සුන්දර චරිතයට එදා වගේම අදටත් ආදරෙයි.

ඩිලන්ත ගැන කතා කරද්දි මේ දවස් වල ඔහු මෝටර් රථ ක්ෂේත්‍රය වගේම ඔහුගේම කියලා ව්‍යාපාර කටයුතු වලටත් මුල් තැන දීලා කටයුතු කරනවා කියලා ආරංචියි.රටේ තියෙන ප්‍රශ්නත් එක්ක ව්‍යාපාර කටයුතු අඩපණ වුණත් ඔහු ඒ දේවලුත් ගිනි වලට කරන්න නිතරම උත්සහ ගන්නවා.

ඩිලන්ත සඳහන් කරන ආකාරයට මෝටර් රථ ධාවනය කියන්නේ කොහොමත් අපි වියදම් කරලා කරන්න ඕනි ගේම් එකක්. නමුත් රජය මූලික වෙලා මෝටර් රථ ධාවන ධාවන ශූරයින්ට අවශ්‍ය කරන පහසුකම් ලබා දෙනවා නම් මේ ක්ෂේත්‍රය මීට වඩා ලස්සන වෙනවා කියලත් ඔහු සඳහන් කළා. සිය වතාවකට වඩා ජාත්‍යන්තර තරග නියෝජනය කරපු ඩිලන්ත ඔහුගේ අත්දැකීම් ගැන කිව්වේ මේ වගේ කතාවක්.

“තමන්ගේ ජාතික ධජය ඔසවන්නේ පළමු දෙවන හා තෙවන තරගකරුවන් සඳහා විතරයි. මම ඒ විදිහට දෙසීයකට වඩා එක දෙක තුන වෙලා තියෙනවා ඒ අවස්ථාවට මුළු ලෝකයම නියෝජනය වෙනවා. ඒ වගේම ලෝකයක් අපේ රට දකිනවා අපේ ධජය දකිනවා ජාත්‍යන්තරය නියෝජනය කරන්න ලැබීම ලොකු දෙයක් කියලා මම හිතනවා”

ඉතින් ඒ විදිහට අදහස් දක්වන ඔහුගේ පෞද්ගලික ජීවිතය දිහා චුට්ටක් බැලුවොත් හැම දේකටම ඔහුගේ ආදරණීය අම්මයි නංගියි ලඟම හිටියා කියලත් සඳහන් කළා. ඒ වගේම තමයි ඩිලන්තගේ විවාහ ජීවිතය ගැන ඔහු කිව්වේ මේ වගේ කතාවක්.

“දැන් මම විවාහ ජීවිතයෙන් ඈත්වෙලා ඉන්නේ මට දුවලා ම තුන් දෙනෙක් ඉන්නවා එයාලා ඕස්ට්‍රේලියාවේ ඉන්නේ.කාලයක් දුවට තිබ්බා මෝටර් රථ ධාවන තරග සඳහා සම්බන්ධ වෙන්න.අන්තිමට එයා automobile ඉංජිනේරු පැත්ත ඉගෙන ගත්තා”

ඉතින් විවාහ ජීවිතය ඔහු ඒ විදිහට ගත කරද්දී ඔහුගේ ධාවන තරග තුළින් තව තවත් ජයග්‍රහණ අත්පත් කර දෙන්නට හැකියාව ලැබේවා කියා එක සිතින් ප්‍රාර්ථනා කරන්නෙමු.

මෙන්න බලන්න තවත් පුවත්