තුර්කියේ දකුණු හටේ පළාතේ මුදා ගැනීමේ කණ්ඩායම් පැය 182 කට පසු වයස අවුරුදු 13 ක පිරිමි දරුවකු සුන්බුන් අතරින් බේරා ගැනීමට සමත්ව ඇත.

ඔහු ගිලන් රථයට රැගෙන යාමට සුදානම් කරන විට තමාව මුදා ගත් නිලධාරීන්ගේ අත අල්ලාගෙන සිට ඇත.මෙලෙස ආශ්චර්යයමත් මුදා ගැනීම් කිහිපයක් වාර්තා වූ වත් සුන්බුන් අතර සිර වී සිටින බොහෝ තුර්කි වැසියන්ගේ ජිවත්වීමේ බලාපොරොත්තු බොඳ වෙමින් යන බව විදෙස් මාධ්‍ය වාර්තා කර තිබේ.

මේ වන විට පසුගිය 6 වැනිදා ඇති වූ රික්ටර් මාපකයේ ඒකක 7.8 ක ප්‍රබලත්වයක් ගත් භූමි කම්පාව සහ පසු කම්පන හේතුවෙන් මියගොස් ඇති තුර්කි සහ සිරියානු වැසියන් ගණන 37000 සීමාව පසු කර ඇත.

තුර්කියේ කඩ වැටී ඇති එක් තෙමහල් ගොඩනැගිල්ලක් එකම පවුලේ පරම්පරා තුනක් සිරවී සිටින බවත් ඔවුන් නිරුපද්‍රිතව බේරා ගැනීම සඳහා ඔවුන් වෙත ළඟා වීමට උත්සහ ගනිමින් සිටින බව මුදා ගැනීමේ කණ්ඩායම් ප්‍රකාශ කර තිබේ.

(බීබීසී)

පැරණි පුවත් – ඌරු පෙති ගහලා මහත් උනේ කියලත් කිව්වා.දැන් නම් කොච්චර මඩ ගැහුවත් ගානක් නෑ- සශී නිශාදි

සශී නිශාදි කියන්නෙ මේ වෙද්දි සෝශල් මීඩියා ඇතුළේ ඉන්න දැවැන්ත චරිතයක්. “සඳරූ අයියා” කියලා කොහේදෝ තැනක ඉඳන් පටන් ගත්ත සශීගේ “ලයිව් වීඩියෝ” කාලයක් පුංචි වුන්ගේ ඉඳන් වැඩිහිටි පිරිස් දක්වා ආකර්ශනය කරගන්න සමත් වුණා. එහෙම වුණත් තවත් පිරිසක් ඇයව විවේචනය කරන්නත්, ඇයට චෝදනා නඟන්නත් පටන් ගත්තා.

ළමා පරම්පරාව “ගේමින් වලන් විනාශ කරන විනාශකාරී යුවතියක්” විදිහට යි ඇය ව බොහෝ දෙනෙක් හඳුන්වා දුන්නේ. කොහොම වුණත් ඇය මේ වෙද්දි ලක්ෂපතිනියක් වග කාටත් රහසක් නෙවෙයි.

ඇත්තටම ඒක එහෙම ද ? මේ ඇය මෑතක යූටියුබ් නාලිකාවක් හා අදහස් දක්වමින් කියූ දේවල්… “ගේමින් එන්න අයිඩියා එකක් තිබ්බේ නෑ. කාලයක් යූටියුබ්, ටික්ටොක් කළා. අන්තිමට ගේමින් ආවා. මුල් කාලේ මඩ ගහනකොට වේදනාවක්, දුකක් තිබ්බා. පස්සෙ හුරු වුණා.. දැන් ගාණක් නෑ.

අපේ ජීවිතේ ට ගොඩක් ප්‍රශ්න එනවා. හැබැයි අපි නැවත්තුවොත් අපි හැමදාම එකම තැන..” “මුලදි හිනාවෙයි, කකුලෙන් අදියි. හැබැයි තැනකට ගියාම මල් තියලා පිළිගනී.. ගේමින් ගැන එක එක මත තියනවා.

ඇබ්බැහි වෙන් නැතුව පරිස්සමින් කරන්න.. අපි තැනකට ගියොත් මුලින්ම සතුටු වෙන්නෙ අම්මා තාත්තා – ඉතින් හොඳ දේකින් ඉස්සරහාට යන්න කියලා තමයි මං වගේ අයට කියන්න තියෙන්නේ..”

මෙන්න බලන්න තවත් පුවත්