මාළු ‍වෙළෙඳාමේ යන ගමන් නිවසකින් පිට්ටු කෑමට ගිය සංචාරක මාළු ‍වෙළෙන්දෙකුට බර පාඩුවක් සිදුවූ පුවතක් අක්කරෙයිපත්තුව මාර්ගයට සම්බන්ධ ඇළ ඉවුරක් සහිත ප්‍රදේශයකින් වාර්තා වේ.

සිද්ධිය සියැසින් දුටුවෙකු පැවසූ පරිදි එය ‍මෙසේ සිදුවී ඇත.

දිනපතා අක්කරෙයිපත්තුව ධීවර ‍තොටුපලකින් මුහුදුමාළු මිලදී ගන්නා ඔහු එම මාළු තම යතුරු පැදියේ තබාගෙන අම්පාර ප්‍ර‍දේශයේ සංචාරය කරමින් අලෙවි කරන අයෙකි.

ඉකුත්දා උදෑසන සිරිත් පරිදි අක්කරෙයිපත්තුව සිට ඔහු මාළු රැගෙන එන අතර තුර ඇළ ඉවුරේ සිටි හිතවත් කාන්තාවක් මුණ ගැසී‍මෙන් පසුව නැවතී ඇය සමඟ කතාබස් කර ඇත. සැමියකු නැති ඇය තරමක් රූමත් කාන්තාවකි.

එහිදී තමා පිට්ටු තම්බා ඇති බැවින් පිට්ටු කෑල්ලක් කෑමට නිවසට එන ලෙස ඇය ඔහුට ඇරියුම් කර ඇත. ‘ෂරි ෂරි නල්ලම්‘ යැයි පැවසු ඔහු ඇයගේ ආරාධනය සතුටින් පිළි‍ගත්තේය.

එම ස්ථානයේ ඇළ ඉවුර තරමක් පටු වූ බැවින් ට්‍රැක්ටර් වැනි වාහන ධාවනය වන නිසා මාළු ‍පෙට්ටිය බැඳි යතුරු පැදිය තරමක් නුදුරින් තිබුණ ලඳු කැලෑවක් අසල නතරකොට ඔහු නිවසට රිංගා ඇති බව කියති.

ඉන් පසුව කාන්තාව විසින් පිසින ලද පිට්ටු කෑමට දිගු කාලයක් ගත වු‍ණේ නොදැනුවත්වමය. පිට්ටුකා සප්පායම් වූ මාළු වෙළෙන්දා කාන්තාවගෙන් සමු‍ගෙන යතුරු පැදිය නවතා තිබුණ ස්ථානය ‍වෙත එමින් සිටිය දී කපුටන් සිය ගණනක් කෑ ගසමින් එතැන ගැවසෙනු දැක ඔහු ‘ෂෝ….ෂෝ… ‘ගාමින් උන් එළවද්දී මාළු පෙට්ටිය බැඳ තිබුණ යතුරු පැදිය ද පෙරළුණි. එතැන සිටියේ කිඹුලෙකුට සමාන දැවැන්ත කබර ගො‍යෙකි. කිසියම් හෙයකින් කබරයා මාළු පෙට්ටියට ‍ගොඩ වෙද්දී යතුරු පැදිය පෙරළී ඇත. ඒ වනවිට කපුටු රංචුව මාළු ‍පෙට්ටි‍යේ තිබුණ සාලයින් හුරුල්ලන් සහ බෝල්ලන් වැනි කුඩා මාළු කා දැමීමෙන් රුපියල් දහස් ගණනක අලාභයක් සිදු කර තිබිණි.

එ‍හෙත් මාළුන් රස වැටුණ කබරගොයා පන්නා දැමීමට මාළු වෙළෙන්දාට දැඩි ‍වෙහෙසක් දැරීමට සිදුවූ බව සිද්ධිය දුටුවෙක් වැඩි දුරටත් පැවසීය.

කාන්තාවගේ නිවසට ගොස් එතැනට පැමිණීමට ප්‍රමාදවූ හේතුව විමසූවිට මාළු වෙළෙන්දා පවසා ඇත්තේ ණය මුදලක් ලබා ගැනීමට ගොස් ප්‍රමා ද වූ බවත් මේ ගැන කිසිවෙකුට හෝ නොපවසන ලෙසත්ය.

පැරණි පුවත් – මම ආදරය කරන්නෙ ගැහැණු ලමයෙක්ට.අපි දෙන්නා ලෙස්බියන්.ලංකාවෙ තමයි සම්මත නැත්තෙ-තරුෂි ෆ්‍රෙනාන්ඩෝ

මේ දිනවල සමාජ මාධ්‍ය පුරා එක්තරා තරුනියකගේ සාකච්ඡාවක් පිළිබඳව බොහෝ සෙයින් කතාබහට ලක්වෙනවා.ඊට හේතුව වෙන්නේ කිවුවෙ ආදර කතාව youtube හරහා ගොඩක් ජනප්‍රිය උන නිසා.ඇය නමින් චතූ..

මේ තියෙන්නේ සමාජ මාධ්‍ය ඔස්සේ තමන්ගේ ආදරය පිළිබඳව දක්වා තිබුණු අදහස්.

මෙච්චර පිරිමි ළමයි ඉන්න ලෝකෙක ඇයි ගැණුලමයෙක් තොරගත්තේ තමන්ගේ ආදරවන්තයට?

එමියි මම හොද යාලුවෝ.එමි දැන් ඉන්නෙ ඉතලි වල.ඉතින් මම කලින් යාලුවෙලා ඉදියේ බොයි කෙනෙක් එක්ක.එයා ගර්ල් කෙනෙක් එක්ක යාලුවෙලා ඉදියේ.එයාගෙ කලින් ලව් එක බ්‍රේකප් වෙල මාත් එක්ක කතා කර කර ඉන්න කොට මගෙ කලින් බොයිෆ්‍රෙන්ඩ් එක්ක මම ප්‍රශ්නයක් දාගෙන ඒක බ්‍රේකප් වෙන්න ඔන්න මෙන්න තිබ්බේ.ඉතින් ඒකෙන් පස්සේ ඒක බ්‍රේකප් උනාම මමයි එමියි කතා කරලා මම හිතුවා එමි වගෙ කෙනෙක් මට හොදයි කියලා.ඉතින් මම එයාගෙන් ආස්ක් අවුට් කලා.එයා ඒකට ඕකේ උනා.එයාගෙ ගෙවල් වලිනුත් දන්නවා.අපෙ ගෙවල් වලිනුත් දන්නවා.

ගෙවල් වලින් ඔයාට මේ සම්බන්දයට කැමැත්ත දුන්නද?

ගෙදරින් ප්‍රශ්නයක් ආවේ නැත්තෙමුත් නෑ.අම්මී ඕකේ උනා.අම්මි බලන්නෙ මගෙ සතුට.මම සතුටින් ඉන්නවා කියන්නෙ එයාට ඒක ප්‍රශනයක් වෙන්න විදියක් නෑනේ.ගෙදර තාත්තා පොඩ්ඩක් ප්‍රශ්න දැන්මා.

හැබැයි සමාජයට නම් මේක ප්‍රශ්න‍යක් නේද?ඔයා කොහොමද සමාජයට මුහුණදෙන්නේ?

මම ඉතින් ටික්ටොක් කරලත් දානවා.විඩියො දානවා පොටොස් එහෙමත් දානවා.ඒවට ගොඩක් බැඩ් කමෙන්ට්ස් එනවා.මෙහෙමයි මම හිතන්නේ ඒක ලංකාවේ තමයි සම්මත නැත්තෙ.මම දන්න තරමින් ලංකාවේ මිනිස්සුන්ට තමයි ගොඩක්ම ප්‍රශ්න තියෙන්නෙ.ඒක වෙන රටක අපි ගත්තොත් යුරෝප් රටක වගෙ ඒක ඒ තරම් ලොකු ප්‍රශනයක් නෙවෙයි.ඒ ගොල්ලන්ට මට කියන්න තියෙන්නෙ ගර්ල් කෙනෙක්ට හෝ වේවා බෝයි කෙනෙක්ට හෝ වේවා මම හිතන්නේ ඒක ආදරයක්.

අපි දෙන්නගෙ මේ සංවාදය දැකලා කට්ටිය ඇවිස්සෙන්න පුලුවන් නේද?ඔයා කොහොමද ඒකට මූණ දෙන්නෙ?

මෙහෙමයි මම ටික්ටොක් කරනවා,පොටොස් දානවා,විඩියෝ දානවා ඒවට බැඩ් කමෙන්ට් එනවා.කමක් නෑ ඉතින් මොකද මේ වගෙ ආදරයක් ලංකාවේ තියෙනවා කියලා මිනිස්සු දැනගන්න ඕන.ඒක හංගෙන ආදරය කරන්න කිසි උවමාවක් නෑ.මම කියන්නෙ අපෙ ලංකාවේ මේ වගෙ කට්ටිය ගොඩක් ඉන්නවා.මම දන්න කට්ටිය ගොඩක් අය ඉන්නවා.ඒ කට්ටිය පොටොස් දාන්න විඩියොස් දාන්න බයයි මොකද බැඩ් කමෙන්ට්ස් එනවා වැඩි නිසා බයයි.අනික මේ තියන සිටුවේශන් එක අනුව ගෙවල් වලින් ප්‍රශ්න එනවා.ඉතින් ඒවා එක්ක මම හිතෙනවා අපේ මේ ඉන්ටර්විව් එක බලලා මිනිස්සු දෙයක් ගන්නවනම් ඒක ලොකු දෙයක්.මේ වගෙ හංගෙන ආදරේ කරන දෙයක් ඉස්සරහට එන්න ඕන නෑ කියලා හිතාගෙන තමයි මම ඔයත් එක්ක ඉන්ටර්විව් එක කරන්න ආවේ.

තරු ඔයා මීට කලින් ආදරය කරේ පිරිමි ළමයෙක්ටනේ,හැබැයි දැන් ආදරය කරන්නෙ ගැහැනු ළමයෙක්ටනේ ඒ දෙක අතර වෙනස ඔයා හොදට දන්නවා ඇති නේ ඔයාට හොදට එක්ස්ප්‍රිරියන්ස් එක තියෙන නිසා ඒක කොහොමද දැනෙන්නේ?

මම හිතනවා බොයි කෙනෙක්ට වඩා ඒ ගර්ල් කෙනෙක්ගෙන් එන ආදරය රැකවරණය ගොඩක් වැඩි.මොකද මගෙ අම්මි ලග නෑ,ගර්ල් ෆ්‍රෙන්ඩ් ලග නෑ ඒ උනාට අම්මී කතා කරන වෙලව මං ගැන හොයලා බලන්නෙ එයා.ඉතින් මම හිතෙනවා බොයි කෙනෙක්ට වඩා ඒ ආදරය දැනෙනවා වැඩියි.මම ප්‍රොගැම් එකකට ගියත් ඒ වෙලවේ නැගිටලා මට කොල් කරලා කියනවා බබා ඉක්මනට නැගිටලා යන්න,ලැස්ති වෙන්න.එයා හැමදේම හොයලා බලන්වා.ඒ වගෙ ආදරයක් මට ආයේ හම්බ වෙන්නෙ නෑ.ඒක ගොඩක් පරිස්සම් කරනවා.

වෙන අයනම් බබෙක් එහෙම හදලා ෆියුචර් ප්ලැන් එක ලස්සනට හදාගන්නවා.එතකොට ඔයාලගෙ ෆියුචර් ප්ලැන් එක කොයි විදියටද වෙන්නේ?

ඉස්සරහට අනිවාරෙන්ම වෙඩින් එකක් ගන්නවා.ඒක අපේ ලංකාවේ ලීගල් වෙලා නෑ නේ.දැන් තියෙන සිටුවේශන් එක අනුව ගර්ලා දෙන්නෙක්ට එහෙම මැරි කරන්න බෑ නේ.මේ අවුරුද්දේ ඉන්ගේජ් වෙන්න බලාපොරොත්තුවෙන් ඉන්නෙ ඉතලි වලට ගිහින්.ඒ වැඩ ටික ඉවර වෙලා ලංකාවට ඇවිත් වෙඩින් එකක් ගන්නවා.

තරු හිතනවද ඉස්සරහට ලංකාවේ මේ දේවල් වලට අවසරදෙයි කියලා?

මම හිතෙනවා ඒක එහෙම ආවොත් හොදයි කියලා.අපි මේක එලියට දැන්මට ගොඩක් අය ඉන්නවා එලියට දාන්න බය ගෙවල් වලින් ප්‍රශ්න එයි කියලා.ඉතින් ඒ ලමයිට සතුට හම්බ වෙන්න නම් මේ දේ ලීගල් වෙන්න ඕන.මම හිතනවා මේ දේ ලීගල් උනානම් හොදයි කියලා

ඉතින් මේ විදිහට තමයි ඇය අදහස් දක්වා සිටියේ.

මෙන්න බලන්න තවත් පුවත්