පොරොන්දු වූ පිරිසට වඩා වැඩි පිරිසක් පදිංචිව සිටීම නිසා අමුතුම තාලයේ ප්‍රශ්නයක් ඇතිවන බව පවසා වෙනත් කුලී නිවෙසක් සොයා ගන්නැයි කියමින් කලක් තිස්සේ කුළි ගෙවමින් සිටි අඹු සැමි යුවළක් අත දරුවකු ද සමග කුලී නිවසකින් එළියට ඇද දැමූ බව කියවෙන පුවතකි.

සිද්ධිය මෙසේය.

දෙදෙනා රජයේ රැකියාවක නිරත අඹු සැමි යුවළකි. වයස අවුරුද්දක පමණ ළදරුවකු සිටීම නිසා දරුවා බලා ගැනීමට මෙහෙකාරියක් ද ඔවුන් සමග විසුවාය. රැකියාවට යාමේ පහසුව තකා ඔවුහු නගරයේ කුලි

නිෙවසක පදිංචියට ගියේ වසරකට පමණ පෙරදීය. නිවෙස කුලියට ලබා දුන්න ද නිවසේ හිමිකරු නිවෙසට යන එන්නන් පිළිබඳ සිටියේ දැඩි විමසිල්ලෙනි. නිවෙසට පිටතින් කවුරුන් හෝ පැමිණියේ නම් ඔවුන් පිළිබඳ විමසීමට ද හෙතෙම අමතක නොකළේය.

දුර බැහැර පිහිටි ගම්මානයක ජීවත්වූ පිරිමියාගේ මව හා පියා පසුගිය දිනක මෙම නිෙවසට පැමිණියේ නගරයේ මහ රෝහලේ පැවැත්වෙන සායනයකින් ප්‍රතිකාර ගෙන තම පුතාගේ නිවෙසේ දින කීපයක් රැඳී සිටිමින් ඔවුන්ගේ දුක සැපද විමසා යන්නටය.

මෙම අමුත්තන් පිළිබඳ විමසිල්ලෙන් සිටි කුලීකරු සවස් යාමයේ අඹු සැමි යුවළ රැකියාව නිම වී නිවෙසට එන තුරු බලා හිඳ ඔවුන් අමතමින් කියා සිටියේ එදින රාත්‍රියේම කුලී නිවෙසින් පිටව යන ලෙසය.

ඊට හේතුව විමසද්දී ඔහු පවසා සිටියේ නිවෙසේ සංඛ්‍යාව වැඩිවත්ම නිවසේ වැසිකිළි වළ පිරීයාම තමුන්ට ගැටලු‍වක් වන බැවින් මෙම තීරණය ගත් බවකි.

කෙසේ හෝ පසුදිනම තම මාපියන් නිවෙස් බලා පිටත් කළ ද කුලිකරුගෙන් ඔවුන්ට සමාවක් නොලැබිණි. අවසානයේ දී අඹුසැමි යුවළ තවත් දින දෙක තුනක් ඇතුළත නව නිවසක් සොයාගෙන වසරකටත් වැඩි කලක් සිටි පැරණි කුලි නිවෙසින් පිටව ගියේ තම ආයතනයේ සේවක පිරිසකගේ ද සහාය ඇතිවය.

පැරණි පුවත් -මගෙයි කස්තුරිගෙයි ආදර කතාවට දැන් අවුරුදු 4 ක් වෙනවා – සංගීත තම ආදර කතාව ප්‍රසිද්ධ කරයි

පුංචි තිරයට පායපු තරුවක් විදියට නව පරපුරේ දක්ෂ රංගන ශිල්පියෙක් වන සංගීත් ප්‍රභූ හදුන්වන්නට පුලුවන්. ඔහු රංගනයෙන් දායක වුණු ප්‍රේක්ෂකයා ඉතා ආදරයෙන් වැළදගත්ත ටෙලිනාට්‍යයක් තමයි ස්වර්ණවාහිනී නාලිකාවේ විකාශය වුණු ‘නාඩගම්කාරයෝ’ ටෙලිනාට්‍යය කියන්නේ. මේ ටෙලිනාට්‍යයේ කවඩියා විදියට ඉහල ප්‍රේක්ෂක ආදරයක් දිනපු සංගීත් පසු ගිය දා සම්මානයකටත් පාත්‍ර වෙනවා.

ඉතින් කලාවට බොහොම අමාරුවෙන් සම්බන්ධ වෙලා මේ වන විට කලා ජීවිතය තුළ ඉතා සාර්ථක ගමනක් ඇවිත් තියෙන සංගීත් ඔහුගේම ව්‍යාපාරයක් කරගෙන යනවා. ඒ් කවුරුත් නොහිතන ව්‍යාපාර කිහිපයක්ද ඔහු සතුව තිබෙනවා. ඔහු මෑතකදී එක්තතරා යූටියුබ් නාලිකාවක් සමගින් කරනු ලැබූ සම්මුඛ සාකච්ඡාවකදී එම ව්‍යාපාරය ගැන පවසනවා. ඒ නයි මිරිස් වගාවක් ගැනයි. පර් 10 වැනි සාමාන්‍ය ඉඩ ප්‍රමාණයක වගා කරමින් මසකට ලක්ෂයට ආසන්න ආදායමක් ලබන බවයි ඔහු එහිදී පැවසුවේ. මේ කාරණාවන් සමග ඔහු පවසනවා තවත් ව්‍යාපාර කිහිපයක් සඳහා ‌‌යොමු වූ බවයි.

ඒ වගේම මේ වසරේ සංගීත් අලුත් ව්‍යාපාරයක් ආරම්භ කරා කියලයි ඔහු සදහන් කලේ. ඉතින් සංගීත් ප්‍රභූ ගැන පසු ගිය දා එක් එක් අවස්ථාවන් වලදී වැඩිපුර කතා බහ කරන්නට වුණා. ඒ ඔහුගේ පෙම් කතාවක් ගැනයි. ඉතින් සංගීත් ආදරය කරන්නේ කලා ක්ශේෂ්ත්‍රයේ ඉන්න සුරූපි රංගන ශිල්පිනියකටයි. ඒ ගැන ඔහු මේ විදියටයි පුවත්ඔඅත් මාධ්‍ය සාකච්ඡාවකදී අදහස් දක්වලා තිබුණේ.

” මගෙයි කස්තුරිගෙයි ආදර කතාවට දැනට අවුරුදු 4 ක් වෙනවා. තමන් ආදරෙ කරන කෙනාගේ ක්ශේෂ්ත්‍රය වැදගත් නෑ. මම පෙම්වතෙක් වුණත් තවම විවාහය ගැන තීරණය කරල නෑ. මමයි කස්තුරියි ටෙලිනාට්‍යය කිහිපයකම එකට වැඩ කරලා තියෙනවා. අපි දෙන්නගෙ මුම රංගනය වුණේ හුස්මක් තරමට ටෙලිනාට්‍යය.

අපි දෙන්නගෙ දැන හදුන ගැනීමත් එක්ක පෙම්වතුන් බවට පත් වූනා. අවංකවම මට අද ඉන්න තැන ගැන සතුටුයි. මට මේ තැනට එන්න ලැබුණේ මගේ කැපවීමත් එක්කයි. මට අද කොහේ ගියත් ආදරේ කරන පිරිසක් ඉන්නවා. මට මංම ආදරෙයි.”

මෙන්න බලන්න තවත් පුවත්