LATESTNEWS
ඒ ගමන් දෙන්නට ඒකේ තිබ්බ දේවල් අත්හදා බලන්න වුවමනා වෙලා -තාත්තා කෙනෙක් හීනෙකින්වත් දකින්න හොඳ නැති දෙයක් ඒක මගේ පවුල කැඩිලා බිඳිලා යන එකක් නෙවෙයි. සැමියා ගෙදරට නීතිකාරයා.. ඒත් පිටට හොඳ කෙනෙක්, ගොඩක් අය කැමැති කෙනෙක්. අපිට තමයි නපුරු වෙන්නේ. ළහිරුගේ ගැලරි දැක්කම මට වමනෙට ආවා. එයාට ඒ වගේ ආසාවක් තියනවා කියලා මම හිතුවේ නෑ – අසාමාන්‍ය පිරිමියෙකුගේ ආදරය පැතූ කෙල්ලෙකුට අත්වූ ඉරණම… බිග් මැච් එක අස්සේ අනතුරකින් සිසුන් දෙදෙනෙක් මරුට අත්‍යවශ්‍ය භාණ්ඩ තුනක මිල අඩුවෙයි පාසල් ක්‍රීඩා උලෙළක ගුටිබැට හුවමාරුවක් – සිසුවියන් තිදෙනෙක් රෝහලට බිරිදගේ සහය අරගෙන චන්ඩියා අන්තිමේදී ගමටම නොන්ඩියා වෙලා කාන්තාවන් දෙදෙනකු බමන මතින් තේ දළු වෙනුවට තේ කොළ කඩලා ලංකාවේ මෝඩ නලුවෝ දෙන්නෙක් ඉන්නවා.එක්කෙනෙක් මම සුරූපි නීතිඥවරිය අභිරහස් ලෙස මිය යයි මචං උඹේ නංගි කොල්ලෙක් එක්ක නාපු සීන් එකක් වයිරල් යනවා බං.නංගිට වෙච්ච ලැජ්ජාවට අම්මට දරාගන්න බැරිවුණා – ඒක නම් ඇඟ හිරිවැටෙන කතාවක් පියුමි ,පුෂ්පිකා වලිය උග්‍ර අතට – පියුමි හංසමාලිට ජිවිත අවධානමක්

ඩොලර් ගේන්න අලුත් වැඩක්

Monday, 2023 Feb 06 - 17:36
   
 

මෙරට ප්‍රමුඛ කෘෂිභෝග අපනයන සමාගමක් වන වයඹ සමූහ ව්‍යාපාරය මගින් දෙවසරක් තුළ රට පුරා පුවක් පැළ ලක්ෂ පහක් වගා කිරීමේ වැඩසටහනක් ආරම්භ කර ඇති බව වාර්තා වේ.

මෙම ව්‍යාපෘතිය ‘වයඹ පුවක් අරුණ’ ලෙස නම් කර ඇති අතර, එය වැවිලි කර්මාන්ත සහ කෘෂිකර්ම අමාත්‍යාංශවල මගපෙන්වීම යටතේ ක්‍රියාත්මක කෙරේ.

පුවක්, කරුංකා මෙරට අපනයන භෝගයක් වන අතර, කරුංකා සඳහා ආසියානු කලාපය තුළ ඇති ඉල්ලුම අනුව මෙරට වාර්ෂික පුවක් අස්වැන්න සිව් ගුණයකින් පමණ ඉහළ නැංවිය යුතු බවත්, ඉදිරි වසර හය තුළ දේශීය පුවක් අස්වැන්න ඉහළ නැංවීම මෙම වැඩපිළිවෙලේ අරමුණ බවත්, වයඹ සමූහ ව්‍යාපාරයේ කෘෂිකර්ම ව්‍යාපෘති අධ්‍යක්ෂ නිමල් වීරතුංග මහතා කියා සිටී.

ඒ අනුව ඉන්දියාව, පකිස්තානය, මැද පෙරදිග ආදී රටවලින් ලැබෙන පුවක් ඉල්ලුම සපුරාලීමට හැකි වුවහොත් වාර්ෂිකව ඩොලර් කෝටි 10ක විදේශ විනිමයක් උපයාගත හැකි අතර, වගා කරුවන්ට ද ඉහළ මිලක් උපයා ගැනීමට හැකිවනු ඇති බවත් පුවක් වගාවට යෝග්‍ය ප්‍රදේශ ඉලක්ක කරගනිමින් ක්‍රියාත්මක කෙරෙන  මෙම පුවක් පැළ ගෙවතු මට්ටමෙන් වගා කිරීමට සැලසුම් කර ඇති අතර, අස්වැන්න මිල දී ගැනීම සඳහා වෙළෙඳ ගිවිසුම් ක්‍රමය හඳුන්වා දීමට ද සමාගම පියවර ගෙන ඇති බවත් ඔහු කියා සිටී.

source – lankadeepa


මෙන්න බලන්න තවත් පුවත්