සිය කුඩම්මාගෙන් සිදුවන හිරිහැර දරා ගත නොහැකි වූ වයස අවුරුදු 11ක දැරියක් තනිවම පොලිසියට පැමිණි බව හොරොව්පොතාන පොලිසිය කියයි.

දැරියගේ මව මීට අවුරුදු පහකට පමණ පෙර මියගොස් ඇති අතර පසුව ඇගේ පියා දියණියක් සිටින වැන්දඹු කාන්තාවක් විවාහ කරගෙන සිටින බව පොලීසිය පවසයි.

කුඩම්මා ඇගේ දියණියට ඉතා ආදරයෙන් සලකන බවත් තමන්ට බැණ වදිමින් හිරිහැර කරන බවත් දැරිය පොලිසියට පැමිණ පවසා ඇති අතර කුඩම්මා විසින් සිදුකරන හිරිහැර ඉවසා ගත නොහැකි තැන මෙලෙස පොලීසියට පැමිණි බව දැරිය හඬමින් පැවසූ බව පොලීසිය කියයි.

දෑරියගේ නිවසේ සිට පොලිසියට කිලෝමීටර් හතරක පමණ දුරක් ඇති බව පවසන පොලිසිය ඇය පා ගමනින් එම දුර ගෙවා ගෙන පැමිණ මෙම පැමිණිල්ල සිදුකර ඇති බවද කියයි.

ඒ අනුව දැරියගේ කුඩම්මා වන හතළිස් එක් හැවිරිදි කාන්තාවක් පොලිසිය අත්අඩංගුවට ගෙන ඇති අතර හෙට(05) ඇය සම්බන්ධයෙන් නීතිමය කටයුතු සිදුකිරීමට නියමිතය.

ස්ථානාධිපති ප්‍රධාන පොලිස් පරීක්ෂක නවීන් ඉන්ද්‍රජිත් දයානන්ද මහතාගේ අධික්ෂණය යටතේ ළමා හා කාන්තා කාර්යාංශයේ ස්ථානාධිපතිනි උප පොලිස් පරීක්ෂක රංජනී මහත්මිය ඇතුළු නිලධාරීන් සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් පරීක්ෂණ සිදු කරති.

පැරණි පුවත්

පුංචි තිරයට ආධුනික රංගන ශිල්පිනියක් වන ඇය නිම්මි මනෝහාරි. ඉතින් අපි අද ඔබට කියන්න යන්නේ ඇයි ඉස්කෝල කාලෙදී ගත කරපු ඒ සුන්දර ජීවිතය පිළිබඳව අත්දැකීම් කීපයක්. නිම්මි කියනවාටත් වඩා ගොඩක් දෙනෙක් ඇයව දන්නේ නාඩගම් කාරයෝ ටෙලි නාට්‍යයේ පොඩ්ඩි කියන චරිතය හරහා. ඉතින් මේ පොඩ්ඩි කියන චරිතයට ඇයට ඉහළ ප්‍රේක්ෂක ආදරයක් හිමි වෙනවා කියලා නිම්මි සඳහන් කරනවා.

ඉතින් ඒ සුන්දර චරිතය ඉස්කෝලෙ යන කාලෙදි ඒ ගත කරපු සොඳුරු පාසල් කාලය ගැන අදහස් කිහිපයක් පුවත්පතකට ඉදිරිපත් කරලා තිබුණා.ඉතින් එයින් විශේෂිත කරුණු කීපයක් අපි හිතුවා ඔබත් සමග බෙදා හදා ගන්න.

“මම 1 වසරේ ඉදන් 13 වසර දක්වා ම ඉගෙන ගත්තෙ මහනුවර සීතාදේවි බාලිකා විද්‍යාලයේ. මට මතකයි මම ඉස්කෝලේ ගිය පළවෙනිම දවස අම්මයි තාත්තයි දෙන්නම එක්ක තමයි ගියේ එදා ගොඩක් දෙනෙක් ඇඩුවා ඒත් මම නං ඇඬුවෙ නැහැ. එදා අඬපු අය සනසපු එක තමයි මම කළේ ඒ තරමට මම ඒ කාලේ forward චරිතයක්. ඕනෙම කෙනෙක් එක්ක කතා බහ කරලා ඉන්නවා බයක් කියන දේ ගෑවිලා වත් නෑ ඒ වගේම ගොඩක් දඟයි.

එකම යාළුවොත් එක්ක ඉන්න ඕනේ කියලා මට හැඟීමක් තිබුණේ නැහැ සමස්තයක් විදිහට පුංචි කාලේ ඉඳන් ප්‍රාථමික කනිෂ්ඨ ජේෂ්ඨ අධ්‍යාපනය ලබද්දී හැම දෙනා එක්කම මගේ ලොකු ෆිට් එකක් තිබුණා. කොහොමත් මම ඉස්කෝලේ කැපී පෙනෙන චරිතයක් කිසි දෙයකට බය නැහැ. ඕනෑම දේකට ඉදිරිපත් වීමේ හැකියාවක් තිබුණා පාසලේ මාධ්‍ය අංශයේ සාහිත්‍ය සංගම්,කලා සංගමය හැමදේකම මූලිකත්වය අරගෙන වැඩ කළා. ඒ නිසාම ඉස්කෝලේ මගේ වයස සහෝදරියනුත් මට වැඩිමල් පිරිසක් බාල පිරිසක් මට ගොඩක් ආදරෙයි.”

ඒ විදිහට අදහස් දක්වන නිම්මිට ගොඩක් දෙනෙක් ඉස්කෝලෙ යන කාලෙදි කතා කරලා තියෙන්නෙ ආදරේට ප්‍රියා කියන ආදරණීය නමින්. ඇය පාසල් ශිෂ්‍ය භට කණ්ඩායම නියෝජනය කරපු සාමාජිකාවක් වන අතර ඉස්කෝලෙ යන කාලෙදි නර්තනය හදාරන්නත් අමතක කරලා නැහැ. ඒ දේවල් එක්කම පාසල් වෙදිකාවේ අයට ලොකු ඉඩකඩක් වෙන් වෙලා තියෙනවා. නමුත් ඉස්කෝලේ යන කාලේ නම් ලොකුවට රංගනයත් එක්ක ඇයත් සම්බන්ධ වෙලා නැහැ. පසුකාලීනව තමයි අය කලා ලෝකයත් එක්ක වැඩ කටයුතු කරන්න තීරණය කරන්නේ. මුලින්ම අපි කිව්වනේ නිම්මි කියන්නේ ඉස්කෝලේ කාලෙදී ටිකක් දඟ චරිතයක් කියලා. ඉතින් මේ දඟ චරිත යට ඉස්කෝලෙදි හිත ගියපු පිරිමි ළමයෙක් එහෙම හිටියද කියලා අහපුවාම ඇය සඳහන් කළේ මේ වගේ පිළිතුරක්.

“ඇත්තටම දඟ වැඩ කළා මිසක් මට ඒ කාලේ පාසල් ප්‍රේමයක්වත් තිබිලා නැහැ මට පිරිමි යාළුවො ඕනෙතරම් ඉන්නවා. ගෑනු යාළුවොන්ටත් වඩා ඉන්නේ පිරිමි යාළුවො යාලු ෆිට් එකට මිසක් මට ආදරණීය ඇරැයුම් නම් වැඩිපුර ඇවිල්ලා නැහැ. ඒ දේවල් වලට මගෙ යොමුවීමත් තිබුනෙත් නැහැ නමුත් ලස්සන කොල්ලො දිහා බලනවා.”

ඉතින් ඒ පාසල් කාලය සොඳුරු අත්දැකීම් කීපයක් පිළිබඳව ඇය විදිහට තමයි අදහස් හුවමාරු කරගෙන තිබුණේ.

මෙන්න බලන්න තවත් පුවත්