මෝටර් රථ දාවන ක්ෂේත්රය තුළ ශ්‍රී ලංකාවට කීර්තියක් අත්පත් කර දීපු අති දක්ෂ මෝටර් රථ ධාවන ශූරයෙක් තමයි ඩිලන්ත මාලගමුව කියන්නේ. ඔහු තමයි මෝටර් රථ ධාවන තරගාවලි අතරින් ශ්‍රී ලංකාව නියෝජනය කරන දක්ෂතම මෝටර් රථ ධාවන සූරයා විදිහට අද වෙද්දි ප්‍රසිද්ධ වෙලා ඉන්නේ.

ඔහු කොයිතරම් දක්ෂද කියනවානම් ජාත්‍යන්තර තරඟවලදී දී සිය වතාවකට වඩා වැඩි වාර සංඛ්‍යාවක් ශ්‍රී ලංකාවේ ධජය ඉහළට ඔසවන්න තරම් සමත් ධාවකයෙක් බවට පත්වුණා. ඒ නිසා බොහෝ දෙනෙක් මේ සුන්දර චරිතයට එදා වගේම අදටත් ආදරෙයි.

ඩිලන්ත ගැන කතා කරද්දි මේ දවස් වල ඔහු මෝටර් රථ ක්ෂේත්‍රය වගේම ඔහුගේම කියලා ව්‍යාපාර කටයුතු වලටත් මුල් තැන දීලා කටයුතු කරනවා කියලා ආරංචියි.රටේ තියෙන ප්‍රශ්නත් එක්ක ව්‍යාපාර කටයුතු අඩපණ වුණත් ඔහු ඒ දේවලුත් ගිනි වලට කරන්න නිතරම උත්සහ ගන්නවා.

ඩිලන්ත සඳහන් කරන ආකාරයට මෝටර් රථ ධාවනය කියන්නේ කොහොමත් අපි වියදම් කරලා කරන්න ඕනි ගේම් එකක්. නමුත් රජය මූලික වෙලා මෝටර් රථ ධාවන ධාවන ශූරයින්ට අවශ්‍ය කරන පහසුකම් ලබා දෙනවා නම් මේ ක්ෂේත්‍රය මීට වඩා ලස්සන වෙනවා කියලත් ඔහු සඳහන් කළා. සිය වතාවකට වඩා ජාත්‍යන්තර තරග නියෝජනය කරපු ඩිලන්ත ඔහුගේ අත්දැකීම් ගැන කිව්වේ මේ වගේ කතාවක්.

“තමන්ගේ ජාතික ධජය ඔසවන්නේ පළමු දෙවන හා තෙවන තරගකරුවන් සඳහා විතරයි. මම ඒ විදිහට දෙසීයකට වඩා එක දෙක තුන වෙලා තියෙනවා ඒ අවස්ථාවට මුළු ලෝකයම නියෝජනය වෙනවා. ඒ වගේම ලෝකයක් අපේ රට දකිනවා අපේ ධජය දකිනවා ජාත්‍යන්තරය නියෝජනය කරන්න ලැබීම ලොකු දෙයක් කියලා මම හිතනවා”

ඉතින් ඒ විදිහට අදහස් දක්වන ඔහුගේ පෞද්ගලික ජීවිතය දිහා චුට්ටක් බැලුවොත් හැම දේකටම ඔහුගේ ආදරණීය අම්මයි නංගියි ලඟම හිටියා කියලත් සඳහන් කළා. ඒ වගේම තමයි ඩිලන්තගේ විවාහ ජීවිතය ගැන ඔහු කිව්වේ මේ වගේ කතාවක්.

“දැන් මම විවාහ ජීවිතයෙන් ඈත්වෙලා ඉන්නේ මට දුවලා ම තුන් දෙනෙක් ඉන්නවා එයාලා ඕස්ට්‍රේලියාවේ ඉන්නේ.කාලයක් දුවට තිබ්බා මෝටර් රථ ධාවන තරග සඳහා සම්බන්ධ වෙන්න.අන්තිමට එයා automobile ඉංජිනේරු පැත්ත ඉගෙන ගත්තා”

ඉතින් විවාහ ජීවිතය ඔහු ඒ විදිහට ගත කරද්දී ඔහුගේ ධාවන තරග තුළින් තව තවත් ජයග්‍රහණ අත්පත් කර දෙන්නට හැකියාව ලැබේවා කියා එක සිතින් ප්‍රාර්ථනා කරන්නෙමු.

පැරණි පුවත්

මගෙයි කස්තුරිගෙයි ආදර කතාවට දැන් අවුරුදු 4 ක් වෙනවා – සංගීත තම ආදර කතාව ප්‍රසිද්ධ කරයි

පුංචි තිරයට පායපු තරුවක් විදියට නව පරපුරේ දක්ෂ රංගන ශිල්පියෙක් වන සංගීත් ප්‍රභූ හදුන්වන්නට පුලුවන්. ඔහු රංගනයෙන් දායක වුණු ප්‍රේක්ෂකයා ඉතා ආදරයෙන් වැළදගත්ත ටෙලිනාට්‍යයක් තමයි ස්වර්ණවාහිනී නාලිකාවේ විකාශය වුණු ‘නාඩගම්කාරයෝ’ ටෙලිනාට්‍යය කියන්නේ. මේ ටෙලිනාට්‍යයේ කවඩියා විදියට ඉහල ප්‍රේක්ෂක ආදරයක් දිනපු සංගීත් පසු ගිය දා සම්මානයකටත් පාත්‍ර වෙනවා.

ඉතින් කලාවට බොහොම අමාරුවෙන් සම්බන්ධ වෙලා මේ වන විට කලා ජීවිතය තුළ ඉතා සාර්ථක ගමනක් ඇවිත් තියෙන සංගීත් ඔහුගේම ව්‍යාපාරයක් කරගෙන යනවා. ඒ් කවුරුත් නොහිතන ව්‍යාපාර කිහිපයක්ද ඔහු සතුව තිබෙනවා. ඔහු මෑතකදී එක්තතරා යූටියුබ් නාලිකාවක් සමගින් කරනු ලැබූ සම්මුඛ සාකච්ඡාවකදී එම ව්‍යාපාරය ගැන පවසනවා. ඒ නයි මිරිස් වගාවක් ගැනයි. පර් 10 වැනි සාමාන්‍ය ඉඩ ප්‍රමාණයක වගා කරමින් මසකට ලක්ෂයට ආසන්න ආදායමක් ලබන බවයි ඔහු එහිදී පැවසුවේ. මේ කාරණාවන් සමග ඔහු පවසනවා තවත් ව්‍යාපාර කිහිපයක් සඳහා ‌‌යොමු වූ බවයි.

ඒ වගේම මේ වසරේ සංගීත් අලුත් ව්‍යාපාරයක් ආරම්භ කරා කියලයි ඔහු සදහන් කලේ. ඉතින් සංගීත් ප්‍රභූ ගැන පසු ගිය දා එක් එක් අවස්ථාවන් වලදී වැඩිපුර කතා බහ කරන්නට වුණා. ඒ ඔහුගේ පෙම් කතාවක් ගැනයි. ඉතින් සංගීත් ආදරය කරන්නේ කලා ක්ශේෂ්ත්‍රයේ ඉන්න සුරූපි රංගන ශිල්පිනියකටයි. ඒ ගැන ඔහු මේ විදියටයි පුවත්ඔඅත් මාධ්‍ය සාකච්ඡාවකදී අදහස් දක්වලා තිබුණේ.

” මගෙයි කස්තුරිගෙයි ආදර කතාවට දැනට අවුරුදු 4 ක් වෙනවා. තමන් ආදරෙ කරන කෙනාගේ ක්ශේෂ්ත්‍රය වැදගත් නෑ. මම පෙම්වතෙක් වුණත් තවම විවාහය ගැන තීරණය කරල නෑ. මමයි කස්තුරියි ටෙලිනාට්‍යය කිහිපයකම එකට වැඩ කරලා තියෙනවා. අපි දෙන්නගෙ මුම රංගනය වුණේ හුස්මක් තරමට ටෙලිනාට්‍යය.

අපි දෙන්නගෙ දැන හදුන ගැනීමත් එක්ක පෙම්වතුන් බවට පත් වූනා. අවංකවම මට අද ඉන්න තැන ගැන සතුටුයි. මට මේ තැනට එන්න ලැබුණේ මගේ කැපවීමත් එක්කයි. මට අද කොහේ ගියත් ආදරේ කරන පිරිසක් ඉන්නවා. මට මංම ආදරෙයි.”

මෙන්න බලන්න තවත් පුවත්