බොහෝ රූපවාහිනී නාලිකා වල මේ දිනවල ප්‍රේක්ෂකයන් ඇද බැද තබා ගන්නා ආකර්ෂණීය ටෙලි නාට්‍ය විකාශය වෙනවා. ඉතින් ඒ අතරින් මෙගා ටෙලි නාට්‍ය ගණයට වැටෙන ටෙලි නිර්මාණයක් තමයි සංගීතය ටෙලි නිර්මාණය කියන්නේ. ඒ නිර්මාණය තුළින් නවක රංගන ශිල්පීන් ශිල්පිනියන් රැසකගේ මුහුණු කලා ලෝකයට හඳුන්වා දුන්නා. ඒ විදිහට නව පරපුරේ රංගන ශිල්පිනියක් විදිහට රංගනයෙන් නිර්මාණවලට දායක වන ඇය නමින් ගිත්මා බණ්ඩාර යි.

මේ සුන්දර සුරූපී රංගනශිල්පිනිය මේ දිනවල සංගීතය ටෙලි නාට්‍යයේ ප්‍රධාන චරිතයකින් රසිකයන් හමුවට එනවා. ඒ වගේම විවිධ ආකාරයේ වෙළෙඳ දැන්වීම්වලටත් ඇය තමන්ගේ රංගන දායකත්වය ලබා දෙනවා ඒ වගේ වැඩ රැසක් එක්ක මේ දවස් වල ගිත්මා කාර්යබහුලයි. ඇයව ගොඩක් දෙනෙක් අදුරගත්තේ සංගීතය ටෙලිනාට්‍ය නිසයි ඒ ටෙලි නාට්‍යය පිළිබඳව ගිත්මා කිව්වේ මේ වගේ කතාවක්.

“සංගීතය නාට්‍ය අසිනි කියන චරිතය තමයි මම කරන්නේ.ඒ අසෙනි කියන්නේ අහිංසක ගැහැණු ළමයෙකු චරිතයක් ඉතිං ඇගෙත් ආදරය පාසල් කාලේ පටන් යන ආදර කතාවක්. ඉතින් ඒ ආදරේට විරුද්ධකම් ගොඩක් තියෙනවා ගෙදරින් ගුටි කන්න වෙලා තියෙනවා නමුත් ඒ ආදරේ ජය ගන්න සටනක යෙදෙනවා ඒ වගේ දුක් බාධක මැදින් දිවෙන චරිතයක් මේක මේ වෙද්දි ප්‍රේක්ෂක ආදරය උපරිම විදිහට ලැබිලා තියෙනවා මේ වෙනුවෙන් ඒ ගැන නම් මට ගොඩක් සතුටුයි.”

ඇය ඒ විදියට අදහස් දක්වන අතර ආධුනික රංගන ශිල්පිනියක් නිසා සෑම අවස්ථාවකදීම ප්‍රවීණ රංගන ශිල්පීන් ශිල්පිනියන් එක්ක වැඩ කටයුතු කරන්න ලැබීම ම ජීවිතය මහත් භාග්‍යයක් කියලත් සඳහන් කරනවා. ඒ වගේම තමයි ඔවුන්ගේ මඟ පෙන්වීම සහ ඔවුන් ලබා දෙන අවවාද අනුශාසනා සියල්ල ඇය රංගන ජීවිතය සාර්ථක කරගන්න යොදා ගන්නවා කියලත් සඳහන් කරනවා.

“මගේ කලා ජීවිතය ආරම්භයේ නම් ප්‍රවීණ රංගන ශිල්පී ශිල්පිනියන් එක වැඩ කරන්න අවස්ථාව තියෙනවා ඒ ප්‍රවීණ චරිතයන්ගෙන් අපිට ගන්න තියෙන දේවල් වගේම අපිට ලබාදෙන මගපෙන්වීම ඇත්තටම විශිෂ්ටයි. ඇත්තට අද පාරේ බැහැලා යන්න බැරි තත්ත්වයක් උදාවෙලා තියෙනවා ඉතින් ඒ තරමට ප්‍රේක්ෂක ආදරයක් ලැබෙනවා ඒ ආදරය මම විඳිනවා හරිම සතුටින්”

ගිත්මා ඇයගේ රංගන ජීවිතය පිළිබඳව ඒ විදිහට තමයි අදහස ඉදිරිපත් කරලා තිබුණේ. ඉතින් ඇගේ ඒ ජීවිතය සහ ඉදිරි අනාගත බලාපොරොත්තුව එයාකාරයෙන් ඉෂ්ට වේවා කියා අපි හදවතින්ම සුබ පැතුම් එක් කරන්නෙමු.

පැරණි පුවත්

යාළුවෙලා ඉන්න කෙල්ලට මේ ලක්ශණ තියනව නම් කීයටවත් කසාද බදින්න එපා

කසාද බදිනවා කියන්නෙ ජීවිතේ ඉදිරිය ගැන අපි ගන්න ලොකුම තීරණය.බදින්න කලින් තේරුනේ නෑ කියල ගොඩාක් අය කිව්වත් බදින්න කලින් පේන අඩුපාඩු ඉදිරියේ අන්ධ වෙලා ඉදීම තමයි බොහෝ අයට සිදු වෙලා තියන්නෙ.

සැක කරන කෙනෙක් නම් වෙන්න එපා
බොහෝ කාන්තාවන් තමන්ගෙ සැමියා සැක කරනව. සැකය මානසික රෝගයක්. ජීවත අපායවල් කරලා ආදරේ එපා කරන්න සැකයට පුළුවන්. විවාහ උනාම සැක නොකර ඉදී කියල හිතුවත් කාර්යාල තුලට හොරෙන් කඩා පනින, සැමියා ඇසුරු කරන අය ඉදිරියේ සැමියා ලැජ්ජා කරන්න පවා මේ සැක කරන බිරින්දෑවරු පසුබට වෙන්නෑ.

ඔබේ සිහින ඇගේ සිහින
මේ වෙද්දි ගැහැණු පිරිමි දෙපාර්ශවයම තමන්ගෙ ජීවිත වල අධ්‍යාපන , වෘත්තීය , සිහින හඹා යනවා. ඉස්සර වගේ සැමියාගේ සිහින පමණක් ඉටු කරගෙන තමන්ගෙ සිහින මරා දාන්න බොහෝ යුවතියන් සූදානම් නෑ . ඇයට ඔබේ සිහිනයට උදව් කරන්න බැරි වෙන්න පුළුවන් .ඇය වෙනම සිහිනයක් දකිමින් ඒ සිහිනය ඉටු කරගන්න වෙහෙසෙනව වෙන්න පුළුවන් .ඒක කිසිම ගැටලුවක් නෑ . නමුත් ඇය ඔබේ සිහින අවතක්සේරු කරමින් හාස්‍යට ලක් කරමින් හැසිරෙනව නම් එබදු යුවතියක් සමග දිවිය එතරම් සුන්දර වන්නෙ නෑ.

කොයිවෙලේත් මූණ එල්ලං ඉන්න කෙල්ලො
සැමදෙයක්ම 100% ක් සර්ව සම්පූර්ණ වෙන්න ඕනි කියල බලාපොරොත්තු වෙන සහකාරියක් එක්ක මැරෙනකම් ජීවත් වෙන එක ලොකු දඩුවමක්. කොයි දේ කරන්න ගියත් මදිපාඩු අඩුපාඩු කිය කිය කෙදිරි ගාන, නිතරම නැති දෙයක් අඩු දෙයක් ගැනම පැමිණිලි කර කර බුම්මන් ඉන්න ගර්ල් ෆ්‍රෙන්ඩ් කෙනෙක් එක්ක ජීවිතේ විදින්න නම් කවදාවත් වෙන්නෙ නෑ. ඔබෙන් ලැබෙන කිසිම දේකින් ඇය සෑහීමකට පත් වෙන්නෙ නෑ.

Update නැති
විවාහයට යුවතියක් තෝරා ගන්නව කියන්නේ එතනදි ඔබ තෝරා ගන්නේ බිරිදක් පමනක් නෙවෙයි . ඔබේ දරුවන්ගේ අම්මා වීමට සුදුසුකම් තියන කෙනාවත් ඔබ ඒ සමගම තෝරා ගන්නව . ඉතින් කිසිම දෙයක් ගැන දැනුමක් නැති , මූලික ජීවන නිපුනතා ගැන අවබෝධයක් නැති , කිසිදු ශිල්පයක් නොදන්නා, දැනුම සොයා යාමට අකමැති කෙනෙක් කීයටවත් ඔබේ දරුවන්ගේ මව වීමට සුදුසු නෑ. ඇය රැකියාවක් කලත් නොකලත් දැනුම සොයා යන කෙනෙක් වීම අනිවාර්යයෙන් විය යුතුයි.

ස්වාධීන නැති බිරිදක්
ඉස්සර කාලෙදි නම් ගෙදර වෙලා සැමියා නැන්දම්මා මාමන්ඩි නෑනල ඔක්කොටම ඔලුව නවාගෙන කුස්සියට වෙලා කාලේ ගෙවන කෙනෙක් බිරිද කර ගන්න පිරිමි කැමති උනත් මේ වෙද්දි ලෝකෙ යන රටාව එක්ක ජීවිතේ දියුණුවට කැමති පිරිමි සොයන්නේ ස්වාධීන කාන්තාවක්. ආර්ථික අතින් සමාජීය අතින් ස්වාධීන ශක්‍තිමත් බිරිදක් ඔබේ දියුණුව වේගවත් කරනව සහ ස්ථාවර කරනවා. ස්වාධීන බවක් නැති තීරණ ගන්න බැරි කෙනෙක් ජීවිතේට ගන්න එක දියුණුව අඩාල කරන තීරණයක්.

මෙන්න බලන්න තවත් පුවත්