2009 දෙරණ මිස් ශ්‍රී ලංකා කිරුළ දිනා ගැනීමෙන් සිනමා රංගනයට පිවිසි ගම්‍යා විජයදාස කියලා කියන්නේ බොලිවුඩ් සිනමාවේ රංගනයට අවස්ථා ලබා ගත් දක්ෂ සුරූපී රංගන ශිල්පිනියක්. ඒ වගේම වෘත්තියෙන් ව්‍යවසායිකාවක් වන ඇය අලෙවි හා කළමනාකරණ අංශයේ උපාධිධාරිනියක් විදිහටත් හදුන්වලා දෙන්න පුළුවන්. Aalaap 1970 ලව් ස්ටොරි සහ යූටරින් චිත්‍රපටය වගේම ඇය රඟපෑ තවත් බොලිවුඩ් චිත්‍රපටයක් වන Wrongway චිත්‍රපටය මේ දිනවල ප්‍රේක්ෂකයින් වෙත මුදාහැර තිබෙනවා. ඒ Disney Hotstar (ඩිස්නි හොස්ටාර්) ඇප් එක ඔස්සේ.

ඉතින් ලෝකයේ වැඩිම දෙනෙක් දැන් ෆිල්ම්ස් නරඹන නෙෆ්ලික්ස් ඇප් එකට පමණක් දෙවැනි වූ ඩිස්නි හොස්ටාරි ඔස්සේ වැරදි මග හෙවත් Wrongway චිත්‍රපටය නිසා ලෝකයේ බොහෝ දෙනෙක් දැන් ගම්‍යා කියන්නේ කව්ද කියලා දන්නවා. ඉතින් අපේ රටේ තරුණියක් වන ඇය පහුගිය දවසක පුවත්පත් මාධ්‍ය සාකච්චාවක් එක්ක එකතුවෙලා ඇයගේ අලුත්ම තොරතුරු ගැන කතා බහ කරලා තිබුණා.

ඉතින් රංගනයේ දී බොහෝ දුරට ලංකාව ඇතුළේ කෙරෙන වැඩ අඩුයි කියලයි ඇය නම් කියන්නේ. නමුත් මේ අවුරුද්දේ ඒක වෙනස් වේවි කියලත් ඇය කියනවා. ඒකට හේතුව ඇය කළ වැඩ කිපයක්ම මේ අවුරුද්දේ එළියට එන්න තියෙන නිසා. ඒ වගේම ඇය මේ දිනවල චරිත් අබේසිංහ අධ්‍යක්ෂණය කරන ‘චණ්ඩි කුමාරිහාමි’ ටෙලි නාට්‍යයේ රූගත කිරීම්වලට දායක වෙනවා. ඉතින් මේක වෘතාන්ත ටෙලි නාට්‍යයක් විදිහට ටෙලි නිර්මාණයකට එක් වූ ප්‍රථම අවස්ථාව කියලයි ඇය නම් කියන්නේ. ඒ වගේම එහි ප්‍රධාන චරිත අතරින් එක් චරිතයක් වන හින් මැණිකේගේ චරිතය රඟපාන්නෙ ඇය.

ඒ වගේම ඇය ලෝකයේම ජනප්‍රිය වෙලා ඉන්න ‘වැරදි මග’ Wrongway චිත්‍රපටය රූගත කරලා තියෙන්නේ 2015 දී විතර. ඉතින් අවුරුදු 6ක් 7ක් පමණ කාලයක් බොලිවුඩයේ නිර්මාණවලට දායක වෙමින් ඉන්නකොට මේ චිත්‍රපටය තමයි මේ විදියට ඊලිස් වුණා කියලත් ඇය කියනවා. ඒ වගේම ළඟදීම තව චිත්‍රපටයක් එන්නත් තියෙනවාලු. ඉතින් මේ චිත්‍රපටයේ පිරිස අතරින් අද කිප දෙනෙක් සුපිරි තරු වෙලා කියලයි ඇය කියන්නේ. ඉතින් ඒක හරි සතුටක් කියලත් ඇය කියනවා. ඒත් එක්කම මේ චිත්‍රපටයේ ෂූට් කළ අන්දම ඇයට ගෙනත් දුන්නෙ ත්‍රාසජනක බවක් කියලයි ඇය කියන්නේ. මොකද රාත්‍රියේ කැලෑවක තමයි ෂූට් කරලා තියෙන්නේ.

ඒ නිසාම ඇය බය වුණේ හොල්මන්වලට නොවෙයි සර්පයන්ට කියලත් ඇය කියනවා. ඒ වගේම කාට හරි ටොයිලට් යන්න අවශ්‍ය වුණාම කැලෑවෙ සවිකර තිබූ ටොයිලට් එකට පවා යද්දී ආරක්ෂාව ලබා දුන්නත් හැබැයි හැමෝම රාත්‍රිය ගත කළේ බයෙන් කියලයි ඇය අවසාන වශයෙන් පවසලා තිබුනේ.

පැරණි පුවත්

අපි හතර දෙනා එකට බත් එකක් කාපු කාලයක් මතක නැහැ- දුක් කම්කටොලු ගොඩක් මැදින් ජීවිතය ජයගත්තු සුරූපී නිළිය

බොහෝ දෙනෙක් දන්න කියන රංගන ශිල්පිනියක් පිළිබඳව තමයි අපි අද ඔබට කියන්න යන්නේ. ඇය හරිම සුරූපී ඒ වගේම ලස්සනට අඳින පළඳින ආකර්ෂණීය රංගන ශිල්පිනියක් කිව්වොත් නිවැරදියි. නම කිව්ව සැනින් නම් බොහෝ දෙනෙක් ඇය ගැන දන්නවා ඇය නමින් චතූ රාජපක්ෂ. එක් අවස්ථාවකදී සිනමාව තුළ නුත් තවත් අවස්ථාවකදී ටෙලි නාට්‍ය ක්ෂේත්‍රය තුලිනුත් මේ සුන්දර මුහුණ නිරන්තරයෙන්ම අපිට දැක බලා ගන්න අවස්ථාව උදා වුණා.

ඇය මේ විදිහට අද රංගන ශිල්පිනියක් ලෙස ස්ථාවරත්වයක් අනන්‍යතාවයක් ගොඩනගාගෙන ඉන්නේ බොහොමයක් දුෂ්කරතා පහු කරගෙන ඇවිල්ලා. නමුත් ගොඩක් දෙනෙක් ඒ දේවල් ගැන දන්නේ නැහැ හැමෝම හිතන්නෙ ලස්සනට ඇඳලා කරලා ඉන්න නිසා හරිම සැපවත් ජීවිතයක් ගත කරපු කෙනෙක් කියලයි. නමුත් ගොඩක් දෙනෙක් නොදන්නා ඇගේ ජීවිතය අඳුරු පැතිකඩක් පිළිබඳව යූටියුබ් නාලිකාවක් සමග චතු අදහස් හුවමාරු කරගෙන තිබුණා.

ඇය රංගනයට එන්න කිසිසේත් හිටපු කෙනෙක් නෙවෙයි. මොකද ඇයට මහා ලොකු සල්ලි තිබිලා නැහැ ජීවත් වෙලා තියෙන්නෙ සාමාන්‍ය පවුලක. ඇය 4 වසර ඉද්දි තමයි ඇගේ අම්මා විදෙස් ගත වෙන්නේ පවුලේ ආර්ථික තත්වය නිසා. අම්මා විදෙස් ගත වුණාට පස්සෙ පවුල ටිකෙන් ටික බිඳ වැටෙන පටන් අරන් තියෙනවා. ඉතින් ඒ අතීතේ ගැන චතු කිව්වේ මේ වගේ කතාවක්.

“ඕනිම කෙනෙක්ට පොඩි කාලේ වගේම දැන් වුණත් ආදරය රැකවරණය ඕනේ. මට ඉතින් ඒ ආදරේ කරුණාව රැකවරණය කියන දේවල් ගොඩක් අඩුවෙන් තමයි ලැබුණේ. ඉතින් ඒවත් එක්ක රංගන ශිල්පිනියක් වෙන්න කොහෙත්ම හිතේ තිබුණෙ නැහැ. අම්මා දෙවැනි වතාවට විදෙස් ගත වුණාට පස්සෙ මම හිතුවා දැන් ඉගෙන ගත්තා ඇති ජොබ් එකක් කරන්න ඕනේ කියලා අම්මයි තාත්තයි එක ගෙදරක ජීවත් වෙලා තියෙන කාලයක් මට මතක නැහැ. අපි හතර දෙනා එකට බත් එකක් කාපු කාලයක් මතක නැහැ. “

ඒ විදිහට අදහස් දක්වන ඇය අම්මා තුන්වෙනි වතාවෙත් රට යන ලෑස්ති වෙද්දී එපා කියනවා. නමුත් ආර්ථික ප්‍රශ්න මැද අම්මා රට ගියාට පස්සෙ ඇයගේ ජීවිතය සෑහෙන්න කඩාගෙන වැටුනා ඒ නිසා චතු අවුරුදු දෙක හමාරක් විතර යනකන් තනියම ජීවත් වෙන්න පටන් ගන්නවා. ඊට පස්සේ තමයි ඇය කලා ලෝකයට අවතීර්ණ වෙලා හැමෝමත් එක්ක නැවත වතාවක් සම්බන්ධතා පටන් ගත්තේ. ඒ වගේම ඇය අම්මා විදෙස් ගත වුණාට පස්සෙ අවුරුදු 12 කින් දැකලා නැහැ කියලත් සඳහන් කළා. ඒ වගේම තමයි ඇය සම්බන්ධතා නැතුව තනිකඩව ජීවත් වන කාලයේ ජීවිතය ඉදිරියට යන්න උත්සාහ දරලා තියෙනවා. ඒ සෑම අවස්ථාවකදීම ගෙදරට ලැජ්ජාවක් වෙන දෙයක් කරන්න හිතකින්වත් හිතලා නැහැ. ඒ ගැන චතු කිව්වේ මේ වගේ කතාවක්.

“කිසිම වෙලාවක මම කැමැති වුණේ නෑ එයාලා මං නිසා ලැජ්ජ වෙනවට. ඒක හිතේ තියාගෙන තමයි මම හැම වැඩක්ම කලේ. සමහර දවස් වලට කන්න බොන්න නැහැ. මට මුලින්ම හමුවුණේ දාසය දාහක්. හැමදේටම වියදම් උනහම අතේ සල්ලි ඉතුරු වුණේ නැහැ. සමහර දවස් වලට මම මම මේ දේවල් කවදාවත් කියලා නැහැ නිවාඩු දවසට උදේ නැගිටින්න නැහැ. ඒ කියන්නේ රෑ එළිවෙනකන් නැගිටලා ඉඳලා දවල් දෙක විතර වෙනකන් නිදාගන්නව. මොකද නැගිට්ටොත් කන්න නෑ මට’

ඉතින් ඇය ඒ විදිහේ දුක්බර අතීතයක් තමයි ගත කරලා තියෙන්නේ. ඉතින් ඒ ජීවිතය තුළින් තව තවත් ජීවිතය සාර්ථක කරගන්නට කරගන්නට ඇයට හැකියාව ලැබේවා කියා අපි හදවතින්ම ප්‍රාර්ථනා කරන්නේමු.

පැරණි පුවත්

මට මගේ තාත්තට හරියට සලගන්න බැරි වුනා එකට හරියන්න මම බිරිඳගේ තාත්තට සැලකුවා – කාවිංග පෙරේරා

අපේ කළා ලෝකයේ ඉන්න දක්ෂ වගේම කඩවසම්ම රංගන ශිල්පියෙක් තමයි කාවිංග පෙරේරා කියන්නේ, කාවිංග කළා කේෂ්ත්‍රයට සම්බන්ද වෙන්නේ නිවේදකයෙක් විදියට, හැබැයි කාලයත් සමග කාවිංග රංගන ශිල්පියෙක් විදියට හැමෝගෙම ආදරේ දිනාගන්න සමත් වෙනවා, ඉතින් අපි අද කතා කරන්න සූදානම් වෙන්නේ කාගේත් ආදරේ දිනාගෙන ඉන්න කාවිංග සමග, ඉතින් කාවිංග මොකද කරන්නේ මේ දවස්වල ”මේ දවස්වල නිවේදන වැඩ ටිකක් වගේම රංගන ක්‍ෂේත්‍රයේ නිර්මාණ කිහිපයකටත් සම්බන්ද වෙලා ඉන්නවා, ඒවා තමයි ඉතින් අලුත් වැඩ”

කාවිංග කියන්නේ දැන් ජනප්‍රිය චරිතයක් නේ ඉතින් කොහොමද දැන් ලැබෙන ජනප්‍රියත්වය දැනෙන්නේ ”මෙහෙමයි මම දකින විදියට ඕනෑම කෙනෙක්ට ජනප්‍රිය වෙන්න පුළුවන් හැබැයි ඒ ජනප්‍රියත්වය පවත්වාගෙන යන්න තමයි අමාරු, ඉතින් දක්ෂ වෙන්න ඕන ජනප්‍රිය වෙන්න නෙවෙයි ලැබෙන ජනප්‍රියත්වය පවත්වාගෙන යන්න, ඉතින් මම ඒ දේ උපරිමෙන්ම කරගෙන යන්න උත්සහ කරගෙන යනවා, මම හිතනවා මගේ උත්සාහය සාර්ථකයි කියලා,”

කාවිංග කියන රංගන ශිල්පියා නිතර නිතර පේන්න නෑ, මොකද කාවිංග කියන්නේ වැඩ පැහැරහරින කෙනෙක්ද..? ”මෙහෙමයි මම සමහර නාට්‍ය මම භාරගන්නේ නෑ, මම මට ලැබෙන ඔක්කොම නිර්මාණ බාරගත්තොත් ඒක අනිත් අයට කරන ලොකු අවාසියක්, සාමාන්‍යයෙන් මම වෙලාවට වැඩ කරන කෙනෙක්, මට කියපු වෙලාවක් මිස් වෙන්නේ බොහොම කලාතුරකින්, මට සමහර දේවල් අතපසුවෙන්නේ යාලුවන්ගේ සතුට වෙනුවෙන්,

කාවිංග ගේ ජීවිතය ගැන ආපස්සට හැරිලා බැලුවම මොකද හිතෙන්නේ ”මට මගේ ජීවිතේ එක තැනක වැරදුනා කියලා මම හිතනවා, ඒ තමයි මම මගේ තාත්තගේ නැතිවීමට වගකියන්න ඕන කියලා මම හිතනවා, මගේ පැත්තෙන් එයාට ආව පෙෂර් එකත් ඒකට හේතුවක් වෙන්න ඇති කියලා මට හිතෙනවා, මම මට කරන්න පුළුවන් උපරිමෙන්ම අප්පච්චිට සැලකුවා, මම අතීතය හාරඅවුස්සන්න කැමති කෙනෙක් නෙවෙයි, හැබැයි මගේ අතින් වෙච්ච වැරදි හදාගන්න මට අවස්තාවක් ලැබුනා, මම මගේ බිරිඳගේ තාත්තා එක්ක මාස හයක් කැන්සර් හොස්පිටල් එකේ හිටියා එයාට සාත්තු කරගෙන”

මෙන්න බලන්න තවත් පුවත්