පසුගිය 22 වනදා මෙරට ගාලු මුවදොර අරගල භූමියේ විරෝධතාකරුවන් ඉලක්ක කරගනිමින් ඇතිවූ ප්‍රහාරය සම්බන්ධයෙන් එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් සංවිධානය විසින් විශේෂ නිවේදනයක් නිකුත් කොට ඇත.

 

ඒ පිළිබඳව දක්වමින් එහි ප්‍රකාශක ජෙරමි ලෝරන්ස් මහතා කියා සිටින්නේ, ආරක්ෂක අංශ විසින් අනවශ්‍ය ලෙස බලය යෙදාගනිමින් ගාලුමුවදොර කඳවුරු කඩා බිඳ දැමීම සම්බන්ධයෙන් එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් සංවිධානය කලබලයට පත් වී සිටින බවයි.

 

එමෙන්ම මෙලෙස විරෝධතාකරුවන්ට, මාධ්‍යවේදීන්ට සහ නීතීඥයින්ට පහර දීම හෙළා දකින බව කියා සිටි ඔහු තව දුරටත් සඳහන් කර සිටියේ,   ඔවුන්ට එරෙහිව බලය යෙදවීම නතර කරන ලෙස බලධාරීන්ගෙන් ඉල්ලා සිටින බවයි.

 

 ප්‍රකාශයට අදාළ විඩියෝ පටය හා එහි පරිවර්තනය පහතින්

 

“කොළඹ ජනාධිපති කාර්යාල අසල විරෝධතා කඳවුරක් කඩා බිඳ දැමීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාවේ ආරක්ෂක අංශ විසින් අනවශ්‍ය ලෙස බලහත්කාරයෙන් යොදා ගැනීම ගැන වාර්තා වීම ගැන අපි කලබල වෙමු – විරෝධතාකරුවන් එය විසුරුවා හැරීමට  පැය කිහිපයකට පෙර. විරෝධතාකරුවන්ට, මාධ්‍යවේදීන්ට සහ නීතිඥයින්ට පහර දීම අපි හෙළා දකිනවා.

 

සිකුරාදා අලුයම, බොහෝ විරෝධතාකරුවන් නිදා සිටියදී,  2,000 පමණ ආරක්ෂක භටයින්, පොලීසිය සහ හමුදාව ඇතුළුව, එම ප්‍රදේශයට කඩා වැදී ඔවුන්ගේ කූඩාරම් ඉරා දැමූ අතර ආරක්ෂක අංශ විරෝධතාකරුවන්ට පහර දීමෙන් අවම වශයෙන් පුද්ගලයින් 48 දෙනෙකු තුවාල ලබා ඇත. විරෝධතාකරුවන්ට පැය කිහිපයක් යනතුරු විරෝධතා භූමියෙන් පිටව යාමට ඉඩ නොදුන් අතර තුවාල ලැබූවන්ට වෛද්‍ය ප්‍රතිකාර ලබා ගැනීමට නොහැකි විය.

 

විශේෂයෙන්ම එම සිදුවීම් පටිගත කිරීමට උත්සාහ කළ හෝ කැමරා හෝ දුරකථන රැගෙන ගිය මාධ්‍යවේදීන්ට සහ නීතිඥයින්ට ආරක්ෂක අංශ පහර දුන් බවත්, අවම වශයෙන් දෙදෙනෙකු අත්අඩංගුවට ගත් බවත් වාර්තා විය. මාධ්‍යවේදීන් හතර දෙනෙකුට ආරක්ෂක අංශ විසින් පහර දී පහර දී ඇත. දෙදෙනෙකු රෝහල්ගත කර ඇත. විරෝධතාකරුවන්ට අයත් කූඩාරම්, තොරතුරු තාක්ෂණ උපකරණ සහ මුළුතැන්ගෙයි උපකරණ ඇතුළු දේපළ විනාශ කර, රාජසන්තක කර ඇත.

 

නීතීඥ සංගමය පවසන්නේ නීතීඥයින් දෙදෙනෙකුට ආරක්ෂක අංශ විසින් පහරදුන් බවයි.

 

මාධ්‍යවේදීන්ට, නීතීඥයින්ට සහ මානව හිමිකම් ආරක්ෂකයින්ට පෙළපාලි නිරීක්ෂණය කිරීමට සහ වාර්තා කිරීමට අයිතියක් ඇති අතර එම නිසා මෙම කාර්යයන් ක්‍රියාත්මක කිරීමේදී ඔවුන් ආරක්ෂා කළ යුතු අතර කිසිදු ආකාරයකින් බාධා නොකළ යුතුය.

 

සාමකාමී විරෝධතාකරුවන්ට එරෙහිව බලය යෙදවීම ජාත්‍යන්තර නීතියට පටහැනි වන අතර, එවැනි බලය යෙදවීම වහාම නතර කරන ලෙස අපි බලධාරීන්ගෙන් ඉල්ලා සිටිමු. අදාළ ජාත්‍යන්තර නීතිය යටතේ, රැස්කිරීම් විසුරුවා හැරිය හැක්කේ අතිශයින් අවශ්‍ය සහ අපේක්ෂා කරන නීත්‍යානුකූල පරමාර්ථයට සමානුපාතික වන විට අවසාන විසඳුම ලෙස බලය භාවිතා කිරීමෙනි.

 

කඳවුරට වැටලීම රටේ වෙනත් තැන්වල ඇතුළුව සාමකාමී විරෝධතාකරුවන්ට අනවශ්‍ය පණිවිඩයක් වනු ඇතැයි අපට කනස්සල්ලක් ඇත. ආර්ථික හා දේශපාලන අර්බුදය සහ එය තම ජීවනෝපාය සහ ඔවුන්ගේ පවුල්වල යහපැවැත්ම කෙරෙහි ඇති කරන බලපෑම පිළිබඳව සාමකාමීව ප්‍රදර්ශනය කිරීමට සහ ප්‍රසිද්ධියේ ප්‍රකාශ කිරීමට සෑම කෙනෙකුටම අයිතියක් ඇත.

 

ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික හා දේශපාලන අර්බුද බලහත්කාරයෙන් විසඳිය නොහැක. ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවේ සහයෝගය ඇතිව ශ්‍රී ලාංකිකයන්ට විශ්වාසය යළි ගොඩනැංවීම ආරම්භ කළ හැක්කේ පුළුල් උපදේශන සහ සංවාදයකින් පමණි. සියලුම ශ්‍රී ලාංකිකයින්ගේ ප්‍රයෝජනය සඳහා සැබෑ ව්‍යුහාත්මක හා ආයතනික ප්‍රතිසංස්කරණ ගෙන ඒම සඳහා නව ජනාධිපතිවරයා සහ ඔහුගේ රජය දණ්ඩමුක්තිය ආමන්ත්‍රණය කරනු ඇතැයි අපි බලාපොරොත්තු වෙමු.”

 

https://www.newsmania.lk

මෙන්න බලන්න තවත් පුවත්